La Liga (Liga de Fútbol ProfesionalLaLiga) — İspaniya peşəkar futbol liqası.

La Liqa. İlk dəfə 1929-cu ildə keçirilmişdir və “Barselona” mövsümün qalibi olmuşdur. Liqadakı ən titullu klub “Real Madrid”dir. Hər il 20 komandanın oynadığı liqada son 3 yeri tutan klub Sequndaya düşür. İlk 4 klub isə UEFA Çempionlar Liqasına çıxır. 4-7-ci yerləri tutan klublar isə UEFA Avropa Liqasına çıxır.

La liqanın § ən məhsuldar oyunçusu “Barselona”da oynayan Argentinalı ulduz Lionel Messidir. 2015 -ci ilə qədər BBVA sponsorluq edirdi. Daha sonra isə Santander sponsor oldu.

İspaniya

Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 Granada 2 2 0 0 4 1 +3 6
2 Real Betis 2 2 0 0 3 0 +3 6
3 Villarreal 2 1 1 0 3 2 +1 4
4 Celta Vigo 2 1 1 0 2 1 +1 4
5 Valencia 2 1 0 1 5 4 +1 3
6 Osasuna 2 1 0 1 2 1 +1 3
7 Getafe 1 1 0 0 1 0 +1 3
8 Cádiz 2 1 0 1 2 2 +0 3
9 Real Sociedad 2 0 2 0 1 1 +0 2
10 Real Madrid 1 0 1 0 0 0 +0 1
11 Eibar 2 0 1 1 1 2 -1 1
12 Huesca 2 0 1 1 1 3 -2 1
13 Real Valladolid 2 0 1 1 1 3 -2 1
14 Atlético de Madrid 0 0 0 0 0 0 +0 0
15 Barcelona 0 0 0 0 0 0 +0 0
16 Elche 0 0 0 0 0 0 +0 0
17 Sevilla 0 0 0 0 0 0 +0 0
18 Levante 1 0 0 1 2 4 -2 0
19 Deportivo Alavés 2 0 0 2 1 3 -2 0
20 Athletic Bilbao 1 0 0 1 0 2 -2 0
Gözlənilən oyunlar/
13/09/2020
Barcelona 04:00 Elche
Real Madrid 04:00 Getafe
20/09/2020
Levante 04:00 Atlético de Madrid
Sevilla 04:00 Elche
26/09/2020
Deportivo Alavés 15:00 Getafe
Valencia 18:00 Huesca
Elche 20:30 Real Sociedad
Real Betis 23:00 Real Madrid
27/09/2020
Osasuna 14:00 Levante
Eibar 16:00 Athletic Bilbao
Atlético de Madrid 18:00 Granada
Cádiz 20:30 Sevilla
Real Valladolid 20:30 Celta Vigo
Barcelona 23:00 Villarreal
29/09/2020
Real Sociedad 21:00 Valencia
Getafe 23:30 Real Betis
30/09/2020
Huesca 21:00 Atlético de Madrid
Villarreal 21:00 Deportivo Alavés
Eibar 23:30 Elche
Real Madrid 23:30 Real Valladolid
Başa çatmış oyunlar
20/09/2020
Real Sociedad 0 - 0 Real Madrid
Granada 2 - 1 Deportivo Alavés
Real Betis 2 - 0 Real Valladolid
Huesca 0 - 2 Cádiz
19/09/2020
Celta Vigo 2 - 1 Valencia
Getafe 1 - 0 Osasuna
Villarreal 2 - 1 Eibar
13/09/2020
Valencia 4 - 2 Levante
Villarreal 1 - 1 Huesca
Real Valladolid 1 - 1 Real Sociedad
Deportivo Alavés 0 - 1 Real Betis
12/09/2020
Cádiz 0 - 2 Osasuna
Granada 2 - 0 Athletic Bilbao
Eibar 0 - 0 Celta Vigo
Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 Rayo Vallecano 2 2 0 0 3 1 +2 6
2 Real Sporting de Gijón 2 2 0 0 2 0 +2 6
3 Espanyol 2 1 1 0 3 0 +3 4
4 Fuenlabrada 2 1 1 0 5 3 +2 4
5 Alcorcón 2 1 1 0 2 0 +2 4
6 Ponferradina 2 1 0 1 3 2 +1 3
7 Castellón 2 1 0 1 2 2 +0 3
8 Leganes 2 1 0 1 2 2 +0 3
9 Tenerife 2 1 0 1 2 2 +0 3
10 Lugo 2 1 0 1 2 3 -1 3
11 Málaga 2 1 0 1 1 2 -1 3
12 Mirandés 2 0 2 0 1 1 +0 2
13 Real Oviedo 2 0 2 0 1 1 +0 2
14 Las Palmas 2 0 1 1 3 4 -1 1
15 FC Cartagena 2 0 1 1 0 1 -1 1
16 Mallorca 2 0 1 1 0 1 -1 1
17 Almería 0 0 0 0 0 0 +0 0
18 Girona 0 0 0 0 0 0 +0 0
19 Real Zaragoza 0 0 0 0 0 0 +0 0
20 Sabadell 1 0 0 1 1 2 -1 0
21 UD Logroñés 1 0 0 1 0 1 -1 0
22 Albacete 2 0 0 2 0 5 -5 0
Gözlənilən oyunlar/
13/09/2020
Real Zaragoza 04:00 Girona
Sabadell 04:00 Almería
20/09/2020
Almería 04:00 Real Zaragoza
Girona 04:00 UD Logroñés
26/09/2020
Real Zaragoza 18:00 Las Palmas
UD Logroñés 20:15 Castellón
Málaga 20:15 Alcorcón
Real Sporting de Gijón 20:15 Girona
Fuenlabrada 22:30 Albacete
27/09/2020
Lugo 14:00 Almería
Mallorca 18:00 Sabadell
Ponferradina 20:15 Rayo Vallecano
Real Oviedo 20:15 Espanyol
Tenerife 20:15 Mirandés
Leganes 22:30 FC Cartagena
Başa çatmış oyunlar
20/09/2020
Las Palmas 3 - 3 Fuenlabrada
FC Cartagena 0 - 1 Real Sporting de Gijón
Albacete 0 - 2 Ponferradina
Espanyol 0 - 0 Mallorca
Lugo 2 - 1 Leganes
19/09/2020
Rayo Vallecano 2 - 1 Sabadell
Alcorcón 2 - 0 Tenerife
Castellón 0 - 1 Málaga
Mirandés 1 - 1 Real Oviedo
13/09/2020
Tenerife 2 - 0 Málaga
Mirandés 0 - 0 Alcorcón
Fuenlabrada 2 - 0 Lugo
Mallorca 0 - 1 Rayo Vallecano
Real Oviedo 0 - 0 FC Cartagena
12/09/2020
Espanyol 3 - 0 Albacete
Leganes 1 - 0 Las Palmas
Real Sporting de Gijón 1 - 0 UD Logroñés
Ponferradina 1 - 2 Castellón
Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 Granada 2 2 0 0 4 1 +3 6
2 Real Betis 2 2 0 0 3 0 +3 6
3 Villarreal 2 1 1 0 3 2 +1 4
4 Celta Vigo 2 1 1 0 2 1 +1 4
5 Valencia 2 1 0 1 5 4 +1 3
6 Osasuna 2 1 0 1 2 1 +1 3
7 Getafe 1 1 0 0 1 0 +1 3
8 Cádiz 2 1 0 1 2 2 +0 3
9 Real Sociedad 2 0 2 0 1 1 +0 2
10 Real Madrid 1 0 1 0 0 0 +0 1
11 Eibar 2 0 1 1 1 2 -1 1
12 Huesca 2 0 1 1 1 3 -2 1
13 Real Valladolid 2 0 1 1 1 3 -2 1
14 Atlético de Madrid 0 0 0 0 0 0 +0 0
15 Barcelona 0 0 0 0 0 0 +0 0
16 Elche 0 0 0 0 0 0 +0 0
17 Sevilla 0 0 0 0 0 0 +0 0
18 Levante 1 0 0 1 2 4 -2 0
19 Deportivo Alavés 2 0 0 2 1 3 -2 0
20 Athletic Bilbao 1 0 0 1 0 2 -2 0
Gözlənilən oyunlar/
13/09/2020
Barcelona 04:00 Elche
Real Madrid 04:00 Getafe
20/09/2020
Levante 04:00 Atlético de Madrid
Sevilla 04:00 Elche
26/09/2020
Deportivo Alavés 15:00 Getafe
Valencia 18:00 Huesca
Elche 20:30 Real Sociedad
Real Betis 23:00 Real Madrid
27/09/2020
Osasuna 14:00 Levante
Eibar 16:00 Athletic Bilbao
Atlético de Madrid 18:00 Granada
Cádiz 20:30 Sevilla
Real Valladolid 20:30 Celta Vigo
Barcelona 23:00 Villarreal
29/09/2020
Real Sociedad 21:00 Valencia
Getafe 23:30 Real Betis
30/09/2020
Huesca 21:00 Atlético de Madrid
Villarreal 21:00 Deportivo Alavés
Eibar 23:30 Elche
Real Madrid 23:30 Real Valladolid
Başa çatmış oyunlar
20/09/2020
Real Sociedad 0 - 0 Real Madrid
Granada 2 - 1 Deportivo Alavés
Real Betis 2 - 0 Real Valladolid
Huesca 0 - 2 Cádiz
19/09/2020
Celta Vigo 2 - 1 Valencia
Getafe 1 - 0 Osasuna
Villarreal 2 - 1 Eibar
13/09/2020
Valencia 4 - 2 Levante
Villarreal 1 - 1 Huesca
Real Valladolid 1 - 1 Real Sociedad
Deportivo Alavés 0 - 1 Real Betis
12/09/2020
Cádiz 0 - 2 Osasuna
Granada 2 - 0 Athletic Bilbao
Eibar 0 - 0 Celta Vigo
Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 Rayo Vallecano 2 2 0 0 3 1 +2 6
2 Real Sporting de Gijón 2 2 0 0 2 0 +2 6
3 Espanyol 2 1 1 0 3 0 +3 4
4 Fuenlabrada 2 1 1 0 5 3 +2 4
5 Alcorcón 2 1 1 0 2 0 +2 4
6 Ponferradina 2 1 0 1 3 2 +1 3
7 Castellón 2 1 0 1 2 2 +0 3
8 Leganes 2 1 0 1 2 2 +0 3
9 Tenerife 2 1 0 1 2 2 +0 3
10 Lugo 2 1 0 1 2 3 -1 3
11 Málaga 2 1 0 1 1 2 -1 3
12 Mirandés 2 0 2 0 1 1 +0 2
13 Real Oviedo 2 0 2 0 1 1 +0 2
14 Las Palmas 2 0 1 1 3 4 -1 1
15 FC Cartagena 2 0 1 1 0 1 -1 1
16 Mallorca 2 0 1 1 0 1 -1 1
17 Almería 0 0 0 0 0 0 +0 0
18 Girona 0 0 0 0 0 0 +0 0
19 Real Zaragoza 0 0 0 0 0 0 +0 0
20 Sabadell 1 0 0 1 1 2 -1 0
21 UD Logroñés 1 0 0 1 0 1 -1 0
22 Albacete 2 0 0 2 0 5 -5 0
Gözlənilən oyunlar/
13/09/2020
Real Zaragoza 04:00 Girona
Sabadell 04:00 Almería
20/09/2020
Almería 04:00 Real Zaragoza
Girona 04:00 UD Logroñés
26/09/2020
Real Zaragoza 18:00 Las Palmas
UD Logroñés 20:15 Castellón
Málaga 20:15 Alcorcón
Real Sporting de Gijón 20:15 Girona
Fuenlabrada 22:30 Albacete
27/09/2020
Lugo 14:00 Almería
Mallorca 18:00 Sabadell
Ponferradina 20:15 Rayo Vallecano
Real Oviedo 20:15 Espanyol
Tenerife 20:15 Mirandés
Leganes 22:30 FC Cartagena
Başa çatmış oyunlar
20/09/2020
Las Palmas 3 - 3 Fuenlabrada
FC Cartagena 0 - 1 Real Sporting de Gijón
Albacete 0 - 2 Ponferradina
Espanyol 0 - 0 Mallorca
Lugo 2 - 1 Leganes
19/09/2020
Rayo Vallecano 2 - 1 Sabadell
Alcorcón 2 - 0 Tenerife
Castellón 0 - 1 Málaga
Mirandés 1 - 1 Real Oviedo
13/09/2020
Tenerife 2 - 0 Málaga
Mirandés 0 - 0 Alcorcón
Fuenlabrada 2 - 0 Lugo
Mallorca 0 - 1 Rayo Vallecano
Real Oviedo 0 - 0 FC Cartagena
12/09/2020
Espanyol 3 - 0 Albacete
Leganes 1 - 0 Las Palmas
Real Sporting de Gijón 1 - 0 UD Logroñés
Ponferradina 1 - 2 Castellón
Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 Badalona 0 0 0 0 0 0 +0 0
2 Barcelona II 0 0 0 0 0 0 +0 0
3 Cornellà 0 0 0 0 0 0 +0 0
4 Espanyol II 0 0 0 0 0 0 +0 0
5 FC Andorra 0 0 0 0 0 0 +0 0
6 Gimnàstic Tarr… 0 0 0 0 0 0 +0 0
7 L'Hospitalet 0 0 0 0 0 0 +0 0
8 Llagostera 0 0 0 0 0 0 +0 0
9 Lleida Esportiu 0 0 0 0 0 0 +0 0
10 Olot 0 0 0 0 0 0 +0 0
11 Prat 0 0 0 0 0 0 +0 0
Gözlənilən oyunlar/
Başa çatmış oyunlar
Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 Castelldefels 0 0 0 0 0 0 +0 0
2 Europa 0 0 0 0 0 0 +0 0
3 Igualada 0 0 0 0 0 0 +0 0
4 Manresa 0 0 0 0 0 0 +0 0
5 Montañesa 0 0 0 0 0 0 +0 0
6 Pobla Mafumet 0 0 0 0 0 0 +0 0
7 San Cristóbal 0 0 0 0 0 0 +0 0
8 Santfeliuenc 0 0 0 0 0 0 +0 0
9 Terrassa 0 0 0 0 0 0 +0 0
10 Valls 0 0 0 0 0 0 +0 0
11 Vilafranca 0 0 0 0 0 0 +0 0
Gözlənilən oyunlar/
17/10/2020
Vilafranca 19:00 Santfeliuenc
Başa çatmış oyunlar
# Team MP W D L F A G P
1 Castelldefels 0 0 0 0 0 0 +0 0
2 Europa 0 0 0 0 0 0 +0 0
3 Igualada 0 0 0 0 0 0 +0 0
4 Manresa 0 0 0 0 0 0 +0 0
5 Montañesa 0 0 0 0 0 0 +0 0
6 Pobla Mafumet 0 0 0 0 0 0 +0 0
7 San Cristóbal 0 0 0 0 0 0 +0 0
8 Santfeliuenc 0 0 0 0 0 0 +0 0
9 Terrassa 0 0 0 0 0 0 +0 0
10 Valls 0 0 0 0 0 0 +0 0
11 Vilafranca 0 0 0 0 0 0 +0 0

İspaniya futbol liqası sistemi ümumilikdə İspan klublarının liqalar sistemindəki səviyyələrini göstərir. Burada həmçinin klubların yuxarı və aşağı liqalara qalxması ve enməsi də qeyd olunur. Digər Avropa ölkələrindən fərqli olaraq, İspaniya futbolunda ehtiyat komandaların olması əsas liga uğrunda rəqabətin artmasına imkan verir. Lakin ehtiyat komandaların yuxarı qrupların paralel səviyyəli komandaları ilə rəqabət aparmasına icazə verilmir və heç bir ehtiyat komanda Primera División’da birdəfəlik iştirak edə bilməz.

Primera División

Primera División İspaniya futbolu liqalar sistemində ən yüksək səviyyəli çempionatdır və Liga de Fútbol Profesional tərəfindən idarə olunur.

Segunda División

Segunda División İspaniya futbolu liqalar sistemində ikinci səviyyəli çempionatdır və buda həmçinin Liga de Fútbol Profesional tərəfindən idarə olunur.

Segunda División B

Segunda División B İspaniya futbolu liqalar sistemində üçüncü səviyyəli çempionatdır və Royal Spanish Football Federation tərəfindən idarə olunur.

Aşağı divizion

Türkiyə futbol ligasıPremyer LigaUEFA Avro liqaAlmanya Bundesliqa

Fikirlərinizi bildirin.