Gürcüstan milli futbol çempionatı – Erovnuli liqası (ეროვნული ლიგა) – gürcü futbolunun ali diviziyası. Turnirin nəticələrinə əsasən ölkə çempionu müəyyən edilir. Nəticədə qalib Gürcüstanı UEFA-nın başçılığı altında avrokuboklarda təmsil edir. Oyunların təşkilatçısı qismində Gürcüstan Futbol Federatsiyası çıxış edir.

Milli liqanın ilk oyunu 1990-cı ildə keçirilmişdir.

Gürcüstan

Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 Lokomotivi Tbilisi 2 2 0 0 6 2 +4 6
2 Dila 2 1 1 0 3 1 +2 4
3 Saburtalo 2 1 1 0 2 1 +1 4
4 Samtredia 2 1 0 1 2 3 -1 3
5 Dinamo Batumi 2 0 2 0 1 1 +0 2
6 Dinamo Tbilisi 2 0 2 0 1 1 +0 2
7 Telavi 2 0 2 0 1 1 +0 2
8 Merani Tbilisi 2 0 2 0 0 0 +0 2
9 Chikhura 2 0 0 2 2 5 -3 0
10 Torpedo Kutaisi 2 0 0 2 0 3 -3 0
Gözlənilən oyunlar/
11/03/2020
Torpedo Kutaisi 19:00 Chikhura
Lokomotivi Tbilisi 21:00 Merani Tbilisi
12/03/2020
Saburtalo 16:00 Dinamo Tbilisi
Dila 19:00 Samtredia
Dinamo Batumi 21:00 Telavi
15/03/2020
Merani Tbilisi 19:00 Torpedo Kutaisi
16/03/2020
Telavi 17:00 Samtredia
Dinamo Batumi 19:00 Saburtalo
Lokomotivi Tbilisi 21:00 Dinamo Tbilisi
17/03/2020
Chikhura 17:00 Dila
21/03/2020
Saburtalo 15:30 Telavi
Torpedo Kutaisi 19:00 Dinamo Tbilisi
Lokomotivi Tbilisi 21:30 Dinamo Batumi
22/03/2020
Samtredia 17:00 Chikhura
Dila 20:00 Merani Tbilisi
04/04/2020
Dinamo Tbilisi 15:00 Dila
Telavi 15:00 Chikhura
Merani Tbilisi 15:00 Samtredia
Saburtalo 15:00 Lokomotivi Tbilisi
Dinamo Batumi 15:00 Torpedo Kutaisi
Başa çatmış oyunlar
08/03/2020
Dinamo Tbilisi 1 - 1 Dinamo Batumi
Telavi 1 - 1 Dila
07/03/2020
Merani Tbilisi 0 - 0 Saburtalo
Samtredia 1 - 0 Torpedo Kutaisi
Chikhura 1 - 3 Lokomotivi Tbilisi
01/03/2020
Lokomotivi Tbilisi 3 - 1 Samtredia
Torpedo Kutaisi 0 - 2 Dila
Saburtalo 2 - 1 Chikhura
29/02/2020
Dinamo Batumi 0 - 0 Merani Tbilisi
Dinamo Tbilisi 0 - 0 Telavi
Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 Shukura 2 2 0 0 3 0 +3 6
2 Sioni 2 1 1 0 4 2 +2 4
3 WIT Georgia 2 1 1 0 4 2 +2 4
4 Merani Martvili 2 1 0 1 1 2 -1 3
5 Gagra 2 0 2 0 0 0 +0 2
6 Aragvi Dusheti 2 0 2 0 0 0 +0 2
7 Rustavi 2 0 2 0 3 3 +0 2
8 Samgurali 2 0 1 1 1 2 -1 1
9 Dinamo Zugdidi 2 0 1 1 0 1 -1 1
10 Shevardeni 1906 2 0 0 2 2 6 -4 0
Gözlənilən oyunlar/
14/03/2020
Sioni 16:00 Samgurali
15/03/2020
Merani Martvili 16:00 Aragvi Dusheti
Shukura 16:00 Dinamo Zugdidi
16/03/2020
Gagra 16:00 Shevardeni 1906
WIT Georgia 16:00 Rustavi
20/03/2020
Aragvi Dusheti 16:00 Shukura
21/03/2020
Shevardeni 1906 16:00 Merani Martvili
Rustavi 16:00 Gagra
22/03/2020
Samgurali 16:00 Dinamo Zugdidi
Sioni 16:00 WIT Georgia
04/04/2020
WIT Georgia 15:00 Samgurali
Dinamo Zugdidi 15:00 Aragvi Dusheti
05/04/2020
Gagra 15:00 Sioni
Shukura 15:00 Shevardeni 1906
Merani Martvili 15:00 Rustavi
10/04/2020
Samgurali 15:00 Aragvi Dusheti
Rustavi 15:00 Shukura
Shevardeni 1906 15:00 Dinamo Zugdidi
WIT Georgia 15:00 Gagra
Sioni 15:00 Merani Martvili
Başa çatmış oyunlar
10/03/2020
Aragvi Dusheti 0 - 0 Gagra
Dinamo Zugdidi 0 - 1 Merani Martvili
09/03/2020
Rustavi 2 - 2 Sioni
Shevardeni 1906 2 - 4 WIT Georgia
Samgurali 0 - 1 Shukura
03/03/2020
WIT Georgia 0 - 0 Aragvi Dusheti
Sioni 2 - 0 Shevardeni 1906
02/03/2020
Rustavi 1 - 1 Samgurali
Gagra 0 - 0 Dinamo Zugdidi
Merani Martvili 0 - 2 Shukura
Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 Saburtalo II 1 1 0 0 3 1 +2 3
2 Guria 1 1 0 0 1 0 +1 3
3 Gori 1 0 1 0 1 1 +0 1
4 Kolkheti Khobi 1 0 1 0 1 1 +0 1
5 Spaeri 1 0 1 0 1 1 +0 1
6 Bakhmaro 1 0 1 0 1 1 +0 1
7 Gareji 1 0 1 0 1 1 +0 1
8 Kolkheti Poti 1 0 1 0 1 1 +0 1
9 Tbilisi City 1 0 0 1 0 1 -1 0
10 Meshakhte 1 0 0 1 1 3 -2 0
Gözlənilən oyunlar/
17/03/2020
Spaeri 16:00 Gareji
Gori 16:00 Bakhmaro
Kolkheti Khobi 16:00 Saburtalo II
Guria 16:00 Kolkheti Poti
Tbilisi City 16:00 Meshakhte
24/03/2020
Meshakhte 16:00 Kolkheti Khobi
Saburtalo II 16:00 Gori
Kolkheti Poti 16:00 Tbilisi City
Bakhmaro 16:00 Spaeri
Gareji 16:00 Guria
30/03/2020
Kolkheti Poti 15:00 Gareji
Guria 15:00 Bakhmaro
Tbilisi City 15:00 Kolkheti Khobi
Spaeri 15:00 Saburtalo II
Gori 15:00 Meshakhte
06/04/2020
Gareji 15:00 Tbilisi City
Meshakhte 15:00 Spaeri
Kolkheti Khobi 15:00 Gori
Saburtalo II 15:00 Guria
Bakhmaro 15:00 Kolkheti Poti
Başa çatmış oyunlar
10/03/2020
Saburtalo II 3 - 1 Meshakhte
Bakhmaro 1 - 1 Kolkheti Khobi
Gareji 1 - 1 Gori
Kolkheti Poti 1 - 1 Spaeri
Guria 1 - 0 Tbilisi City
Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 Lokomotivi Tbi… 30 22 1 7 89 43 +46 67
2 Dinamo Tbilis… 30 21 3 6 91 38 +53 66
3 Zugdidi Res. 30 19 3 8 70 55 +15 60
4 Dila Res. 30 17 8 5 71 34 +37 59
5 Torpedo Kutais… 30 16 2 12 60 52 +8 50
6 Saburtalo Res. 30 14 6 10 66 46 +20 48
7 Merani Martvil… 30 14 5 11 67 65 +2 47
8 Tskhinvali Res. 30 14 4 12 61 47 +14 46
9 Samtredia Res. 30 13 6 11 59 45 +14 45
10 Dinamo Batumi Res. 30 13 6 11 54 40 +14 45
11 Shukura Res. 30 11 3 16 51 64 -13 36
12 Kolkheti Poti Res. 30 11 3 16 48 69 -21 36
13 Sioni Res. 30 8 7 15 40 40 +0 31
14 Chikhura Res. 30 5 4 21 30 86 -56 19
15 Guria Res. 30 4 6 20 38 97 -59 18
16 Sapovnela Res. 30 3 3 24 22 96 -74 12
Gözlənilən oyunlar/
Başa çatmış oyunlar
23/05/2016
Kolkheti Poti Res. 5 - 1 Guria Res.
Dinamo Tbilis… 3 - 1 Shukura Res.
Tskhinvali Res. 4 - 2 Lokomotivi Tbi…
Samtredia Res. 2 - 0 Sioni Res.
Chikhura Res. 0 - 1 Sapovnela Res.
Torpedo Kutais… 3 - 0 Saburtalo Res.
Dila Res. 6 - 1 Zugdidi Res.
Dinamo Batumi Res. 6 - 2 Merani Martvil…
19/05/2016
Zugdidi Res. 3 - 0 Saburtalo Res.
15/05/2016
Zugdidi Res. 2 - 1 Kolkheti Poti Res.
Shukura Res. 5 - 2 Chikhura Res.
Merani Martvil… 1 - 4 Dila Res.
Guria Res. 0 - 1 Samtredia Res.
Saburtalo Res. 1 - 2 Dinamo Batumi Res.
Lokomotivi Tbi… 4 - 0 Torpedo Kutais…
Sapovnela Res. 0 - 1 Tskhinvali Res.
Sioni Res. 0 - 4 Dinamo Tbilis…
10/05/2016
Dinamo Tbilis… 8 - 0 Guria Res.
Qələbələr və çempionlar barədə:
Sezon Çempion 2-ci yer 3-cü yer
1990
İberia (Tiflis)
Guria (Lanchkhuti)
Gorda (Rustavi)
1991
İberia (Tiflis)
Guria (Lanchkhuti)
Kutaisi (Kutaisi)
1991/92
İberia-Dinamo (Tiflis)
Çumi (Suxumi)
Gorda (Rustavi)
1992/93
Dinamo (Tiflis)
Şevardeni-1906 (Tiflis)
Alazani (Gürjaani)
1993/94
Dinamo (Tiflis)
Kolxeti-1913 (Poti)
Kutaisi (Kutaisi)
1994/95
Dinamo (Tiflis)
Samtredia (Samtredia)
Kolxeti-1913 (Poti)
1995/96
Dinamo (Tiflis)
Margveti (Zestafoni)
Kolxeti-1913 (Poti)
1996/97
Dinamo (Tiflis)
Kolxeti-1913 (Poti)
Dinamo (Batumi)
1997/98
Dinamo (Tiflis)
Dinamo (Batumi)
Kolxeti-1913 (Poti)
1998/99
Dinamo (Tiflis)
Kutaisi (Kutaisi)
Lokomotiv (Tiflis)
1999/00
Torpedo (Kutaisi)
WIT Georgia (Tiflis)
Dinamo (Tiflis)
2000/01
Torpedo (Kutaisi)
Lokomotiv (Tiflis)
Dinamo (Tiflis)
2001/02
Torpedo (Kutaisi)
Lokomotiv (Tiflis)
Dinamo (Tiflis)
2002/03
Dinamo (Tiflis)
Torpedo (Kutaisi)
WIT Georgia (Tiflis)
2003/04
WIT Georgia (Tiflis)
Sioni (Bolnisi)
Dinamo (Tiflis)
2004/05
Dinamo (Tiflis)
Torpedo (Kutaisi)
Tiflis (Tiflis)
2005/06
Sioni (Bolnisi)
WIT Georgia (Tiflis)
Dinamo (Tiflis)
2006/07
Olimpi (Rustavi)
Dinamo (Tiflis)
Ameri (Tiflis)
2007/08
Dinamo (Tiflis)
WIT Georgia (Tiflis)
Zestaphoni (Zestaphoni)
2008/09
WIT Georgia (Tiflis)
Dinamo (Tiflis)
Olimpi (Rustavi)
2009/10
Olimpi (Rustavi)
Dinamo (Tiflis)
Zestaphoni (Zestaphoni)
2010/11
Zestaphoni (Zestaphoni)
Dinamo (Tiflis)
Olimpi (Rustavi)
2011/12
Zestaphoni (Zestaphoni)
Metallurg (Rustavi)
Torpedo (Kutaisi)
2012/13
Dinamo (Tiflis)
Dila (Qori)
Torpedo (Kutaisi)
2013/14
Dinamo (Tiflis)
Zestaphoni (Zestaphoni)
Sioni (Bolnisi)
2014/15
Dila (Qori)
Dinamo (Batumi)
Dinamo (Tiflis)
2015/16
Dinamo (Tiflis)
Samtredia (Samtredia)
Dila (Qori)
2016
Samtredia (Samtredia)
Chihura (Sachkhere)
Dinamo (Batumi)
2017
Torpedo (Kutaisi)
Dinamo (Tiflis)
Samtredia (Samtredia)
2018
Saburtalo (Saburtalo)
Dinamo (Tiflis)
Torpedo (Kutaisi)
2019
Dinamo (Tiflis)
Dinamo (Kutaisi)
Saburtalo (Saburtalo)

Fikirlərinizi bildirin.