Gürcüstan milli futbol çempionatı – Erovnuli liqası (ეროვნული ლიგა) – gürcü futbolunun ali diviziyası. Turnirin nəticələrinə əsasən ölkə çempionu müəyyən edilir. Nəticədə qalib Gürcüstanı UEFA-nın başçılığı altında avrokuboklarda təmsil edir. Oyunların təşkilatçısı qismində Gürcüstan Futbol Federatsiyası çıxış edir.

Milli liqanın ilk oyunu 1990-cı ildə keçirilmişdir.

Gürcüstan

Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 Dinamo Tbilisi 4 2 2 0 8 1 +7 8
2 Dila 4 2 2 0 6 2 +4 8
3 Dinamo Batumi 5 1 4 0 7 4 +3 7
4 Lokomotivi Tbilisi 5 2 1 2 8 11 -3 7
5 Telavi 4 1 3 0 5 3 +2 6
6 Saburtalo 4 1 2 1 3 5 -2 5
7 Samtredia 5 1 2 2 4 7 -3 5
8 Torpedo Kutaisi 4 1 1 2 4 5 -1 4
9 Merani Tbilisi 4 0 3 1 1 3 -2 3
10 Chikhura 5 0 2 3 4 9 -5 2
Gözlənilən oyunlar/
10/07/2020
Saburtalo 18:00 Telavi
11/07/2020
Dila 21:00 Merani Tbilisi
12/07/2020
Torpedo Kutaisi 21:00 Dinamo Tbilisi
16/07/2020
Telavi 21:00 Chikhura
17/07/2020
Merani Tbilisi 21:00 Samtredia
18/07/2020
Saburtalo 18:00 Lokomotivi Tbilisi
Dinamo Batumi 21:00 Torpedo Kutaisi
19/07/2020
Dinamo Tbilisi 21:00 Dila
23/07/2020
Chikhura 18:00 Merani Tbilisi
24/07/2020
Torpedo Kutaisi 21:00 Saburtalo
25/07/2020
Samtredia 18:00 Dinamo Tbilisi
Lokomotivi Tbilisi 21:00 Telavi
26/07/2020
Dila 21:00 Dinamo Batumi
31/07/2020
Telavi 19:30 Merani Tbilisi
01/08/2020
Dinamo Tbilisi 19:30 Chikhura
Lokomotivi Tbilisi 21:30 Torpedo Kutaisi
02/08/2020
Dinamo Batumi 21:00 Samtredia
03/08/2020
Saburtalo 18:00 Dila
07/08/2020
Torpedo Kutaisi 21:00 Telavi
Merani Tbilisi 21:00 Dinamo Tbilisi
Başa çatmış oyunlar
09/07/2020
Lokomotivi Tbilisi 1 - 4 Dinamo Batumi
Samtredia 0 - 0 Chikhura
05/07/2020
Merani Tbilisi 0 - 2 Torpedo Kutaisi
04/07/2020
Telavi 3 - 1 Samtredia
Chikhura 0 - 2 Dila
03/07/2020
Dinamo Tbilisi 4 - 0 Lokomotivi Tbilisi
02/07/2020
Dinamo Batumi 1 - 1 Saburtalo
28/06/2020
Torpedo Kutaisi 2 - 2 Chikhura
27/06/2020
Dila 1 - 1 Samtredia
26/06/2020
Lokomotivi Tbilisi 1 - 1 Merani Tbilisi
25/06/2020
Dinamo Batumi 1 - 1 Telavi
Saburtalo 0 - 3 Dinamo Tbilisi
08/03/2020
Dinamo Tbilisi 1 - 1 Dinamo Batumi
Telavi 1 - 1 Dila
07/03/2020
Merani Tbilisi 0 - 0 Saburtalo
Samtredia 1 - 0 Torpedo Kutaisi
Chikhura 1 - 3 Lokomotivi Tbilisi
01/03/2020
Lokomotivi Tbilisi 3 - 1 Samtredia
Torpedo Kutaisi 0 - 2 Dila
Saburtalo 2 - 1 Chikhura
Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 Shukura 2 2 0 0 3 0 +3 6
2 Sioni 2 1 1 0 4 2 +2 4
3 WIT Georgia 2 1 1 0 4 2 +2 4
4 Merani Martvili 2 1 0 1 1 2 -1 3
5 Gagra 2 0 2 0 0 0 +0 2
6 Aragvi Dusheti 2 0 2 0 0 0 +0 2
7 Rustavi 2 0 2 0 3 3 +0 2
8 Samgurali 2 0 1 1 1 2 -1 1
9 Dinamo Zugdidi 2 0 1 1 0 1 -1 1
10 Shevardeni 1906 2 0 0 2 2 6 -4 0
Gözlənilən oyunlar/
04/05/2020
Aragvi Dusheti 15:00 Sioni
Merani Martvili 15:00 Samgurali
Dinamo Zugdidi 15:00 WIT Georgia
Shukura 15:00 Gagra
Shevardeni 1906 15:00 Rustavi
11/05/2020
Samgurali 15:00 Rustavi
Aragvi Dusheti 15:00 WIT Georgia
Dinamo Zugdidi 15:00 Gagra
Shukura 15:00 Merani Martvili
Shevardeni 1906 15:00 Sioni
18/05/2020
Shukura 15:00 Samgurali
Gagra 15:00 Aragvi Dusheti
WIT Georgia 15:00 Shevardeni 1906
Sioni 15:00 Rustavi
Merani Martvili 15:00 Dinamo Zugdidi
25/05/2020
Shevardeni 1906 15:00 Gagra
Samgurali 15:00 Sioni
Dinamo Zugdidi 15:00 Shukura
Rustavi 15:00 WIT Georgia
Aragvi Dusheti 15:00 Merani Martvili
Başa çatmış oyunlar
10/03/2020
Aragvi Dusheti 0 - 0 Gagra
Dinamo Zugdidi 0 - 1 Merani Martvili
09/03/2020
Rustavi 2 - 2 Sioni
Shevardeni 1906 2 - 4 WIT Georgia
Samgurali 0 - 1 Shukura
03/03/2020
WIT Georgia 0 - 0 Aragvi Dusheti
Sioni 2 - 0 Shevardeni 1906
02/03/2020
Rustavi 1 - 1 Samgurali
Gagra 0 - 0 Dinamo Zugdidi
Merani Martvili 0 - 2 Shukura
Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 Saburtalo II 1 1 0 0 3 1 +2 3
2 Guria 1 1 0 0 1 0 +1 3
3 Gori 1 0 1 0 1 1 +0 1
4 Kolkheti Khobi 1 0 1 0 1 1 +0 1
5 Spaeri 1 0 1 0 1 1 +0 1
6 Bakhmaro 1 0 1 0 1 1 +0 1
7 Gareji 1 0 1 0 1 1 +0 1
8 Kolkheti Poti 1 0 1 0 1 1 +0 1
9 Tbilisi City 1 0 0 1 0 1 -1 0
10 Meshakhte 1 0 0 1 1 3 -2 0
Gözlənilən oyunlar/
15/04/2020
Tbilisi City 15:00 Gori
Gareji 15:00 Bakhmaro
Kolkheti Poti 15:00 Saburtalo II
Spaeri 15:00 Kolkheti Khobi
Guria 15:00 Meshakhte
27/04/2020
Saburtalo II 15:00 Gareji
Bakhmaro 15:00 Tbilisi City
Meshakhte 15:00 Kolkheti Poti
Gori 15:00 Spaeri
Kolkheti Khobi 15:00 Guria
05/05/2020
Bakhmaro 15:00 Saburtalo II
Gareji 15:00 Meshakhte
Tbilisi City 15:00 Spaeri
Kolkheti Poti 15:00 Kolkheti Khobi
Guria 15:00 Gori
12/05/2020
Meshakhte 15:00 Bakhmaro
Saburtalo II 15:00 Tbilisi City
Spaeri 15:00 Guria
Gori 15:00 Kolkheti Poti
Kolkheti Khobi 15:00 Gareji
Başa çatmış oyunlar
10/03/2020
Saburtalo II 3 - 1 Meshakhte
Bakhmaro 1 - 1 Kolkheti Khobi
Gareji 1 - 1 Gori
Kolkheti Poti 1 - 1 Spaeri
Guria 1 - 0 Tbilisi City
Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 Lokomotivi Tbi… 30 22 1 7 89 43 +46 67
2 Dinamo Tbilis… 30 21 3 6 91 38 +53 66
3 Zugdidi Res. 30 19 3 8 70 55 +15 60
4 Dila Res. 30 17 8 5 71 34 +37 59
5 Torpedo Kutais… 30 16 2 12 60 52 +8 50
6 Saburtalo Res. 30 14 6 10 66 46 +20 48
7 Merani Martvil… 30 14 5 11 67 65 +2 47
8 Tskhinvali Res. 30 14 4 12 61 47 +14 46
9 Samtredia Res. 30 13 6 11 59 45 +14 45
10 Dinamo Batumi Res. 30 13 6 11 54 40 +14 45
11 Shukura Res. 30 11 3 16 51 64 -13 36
12 Kolkheti Poti Res. 30 11 3 16 48 69 -21 36
13 Sioni Res. 30 8 7 15 40 40 +0 31
14 Chikhura Res. 30 5 4 21 30 86 -56 19
15 Guria Res. 30 4 6 20 38 97 -59 18
16 Sapovnela Res. 30 3 3 24 22 96 -74 12
Gözlənilən oyunlar/
Başa çatmış oyunlar
23/05/2016
Kolkheti Poti Res. 5 - 1 Guria Res.
Dinamo Tbilis… 3 - 1 Shukura Res.
Tskhinvali Res. 4 - 2 Lokomotivi Tbi…
Samtredia Res. 2 - 0 Sioni Res.
Chikhura Res. 0 - 1 Sapovnela Res.
Torpedo Kutais… 3 - 0 Saburtalo Res.
Dila Res. 6 - 1 Zugdidi Res.
Dinamo Batumi Res. 6 - 2 Merani Martvil…
19/05/2016
Zugdidi Res. 3 - 0 Saburtalo Res.
15/05/2016
Zugdidi Res. 2 - 1 Kolkheti Poti Res.
Shukura Res. 5 - 2 Chikhura Res.
Merani Martvil… 1 - 4 Dila Res.
Guria Res. 0 - 1 Samtredia Res.
Saburtalo Res. 1 - 2 Dinamo Batumi Res.
Lokomotivi Tbi… 4 - 0 Torpedo Kutais…
Sapovnela Res. 0 - 1 Tskhinvali Res.
Sioni Res. 0 - 4 Dinamo Tbilis…
10/05/2016
Dinamo Tbilis… 8 - 0 Guria Res.
Qələbələr və çempionlar barədə:
Sezon Çempion 2-ci yer 3-cü yer
1990
İberia (Tiflis)
Guria (Lanchkhuti)
Gorda (Rustavi)
1991
İberia (Tiflis)
Guria (Lanchkhuti)
Kutaisi (Kutaisi)
1991/92
İberia-Dinamo (Tiflis)
Çumi (Suxumi)
Gorda (Rustavi)
1992/93
Dinamo (Tiflis)
Şevardeni-1906 (Tiflis)
Alazani (Gürjaani)
1993/94
Dinamo (Tiflis)
Kolxeti-1913 (Poti)
Kutaisi (Kutaisi)
1994/95
Dinamo (Tiflis)
Samtredia (Samtredia)
Kolxeti-1913 (Poti)
1995/96
Dinamo (Tiflis)
Margveti (Zestafoni)
Kolxeti-1913 (Poti)
1996/97
Dinamo (Tiflis)
Kolxeti-1913 (Poti)
Dinamo (Batumi)
1997/98
Dinamo (Tiflis)
Dinamo (Batumi)
Kolxeti-1913 (Poti)
1998/99
Dinamo (Tiflis)
Kutaisi (Kutaisi)
Lokomotiv (Tiflis)
1999/00
Torpedo (Kutaisi)
WIT Georgia (Tiflis)
Dinamo (Tiflis)
2000/01
Torpedo (Kutaisi)
Lokomotiv (Tiflis)
Dinamo (Tiflis)
2001/02
Torpedo (Kutaisi)
Lokomotiv (Tiflis)
Dinamo (Tiflis)
2002/03
Dinamo (Tiflis)
Torpedo (Kutaisi)
WIT Georgia (Tiflis)
2003/04
WIT Georgia (Tiflis)
Sioni (Bolnisi)
Dinamo (Tiflis)
2004/05
Dinamo (Tiflis)
Torpedo (Kutaisi)
Tiflis (Tiflis)
2005/06
Sioni (Bolnisi)
WIT Georgia (Tiflis)
Dinamo (Tiflis)
2006/07
Olimpi (Rustavi)
Dinamo (Tiflis)
Ameri (Tiflis)
2007/08
Dinamo (Tiflis)
WIT Georgia (Tiflis)
Zestaphoni (Zestaphoni)
2008/09
WIT Georgia (Tiflis)
Dinamo (Tiflis)
Olimpi (Rustavi)
2009/10
Olimpi (Rustavi)
Dinamo (Tiflis)
Zestaphoni (Zestaphoni)
2010/11
Zestaphoni (Zestaphoni)
Dinamo (Tiflis)
Olimpi (Rustavi)
2011/12
Zestaphoni (Zestaphoni)
Metallurg (Rustavi)
Torpedo (Kutaisi)
2012/13
Dinamo (Tiflis)
Dila (Qori)
Torpedo (Kutaisi)
2013/14
Dinamo (Tiflis)
Zestaphoni (Zestaphoni)
Sioni (Bolnisi)
2014/15
Dila (Qori)
Dinamo (Batumi)
Dinamo (Tiflis)
2015/16
Dinamo (Tiflis)
Samtredia (Samtredia)
Dila (Qori)
2016
Samtredia (Samtredia)
Chihura (Sachkhere)
Dinamo (Batumi)
2017
Torpedo (Kutaisi)
Dinamo (Tiflis)
Samtredia (Samtredia)
2018
Saburtalo (Saburtalo)
Dinamo (Tiflis)
Torpedo (Kutaisi)
2019
Dinamo (Tiflis)
Dinamo (Kutaisi)
Saburtalo (Saburtalo)

Fikirlərinizi bildirin.