Fransa Çempionatı. Liqa 1 (fr. Championnat de France de football) Fransanın ən yüksək səviyyəli futbol liqası. Bir alt səviyyədəki Liqa 2 ilə birlikdə Liqa də Football Professionnel içində olan iki liqadan biridir. Avqust ayında başlayıb may ayında sona çatan sezonların hər birində 20 komanda mübarizə aparır. Hər komandanın digərləri, biri öz meydanında digəri isə səfərdə olmaq üzrə iki matç keçirdiyi liqa 38 həftə davam edir və cəmdə 380 oyun oynanılır. Mövsüm sonunda son üç sırada qərarlaşan komandalar Liqa 2-yə düşərlər. İlk dövrə iki həftə qalmış bitərkən, ikinci sezon isə yanvar ayının 2-ci həftəsində başlayır. UEFA əmsalları sıralamasında Premyer Liqa, La Liga, Bundesliga və Serie A-dan sonra beşinci sırada yerləşir.

Fransa

Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 Paris Saint-Germain 12 8 1 3 30 8 +22 25
2 LOSC Lille Métropole 12 6 5 1 22 8 +14 23
3 Olympique Lyonnais 12 6 5 1 21 10 +11 23
4 Monaco 12 7 2 3 23 16 +7 23
5 Montpellier Hérault SC 12 7 2 3 21 16 +5 23
6 Olympique de Marseille 10 6 3 1 15 9 +6 21
7 Stade Rennais FC 12 5 4 3 19 16 +3 19
8 Angers SCO 12 6 1 5 18 22 -4 19
9 Lens 11 5 3 3 17 18 -1 18
10 Brest 12 6 0 6 21 23 -2 18
11 OGC Nice 11 5 2 4 16 15 +1 17
12 Metz 12 4 4 4 12 11 +1 16
13 Girondins de Bordeaux 12 4 4 4 12 13 -1 16
14 Nantes 12 3 4 5 14 18 -4 13
15 Saint-Etienne 12 3 2 7 12 20 -8 11
16 Nîmes 12 3 2 7 11 22 -11 11
17 Stade de Reims 12 2 3 7 16 22 -6 9
18 Lorient 12 2 2 8 12 22 -10 8
19 Strasbourg 12 2 1 9 14 24 -10 7
20 Dijon 12 1 4 7 8 21 -13 7
Gözlənilən oyunlar/
31/10/2020
Olympique de Marseille 00:00 Lens
22/11/2020
Olympique de Marseille 00:00 OGC Nice
05/12/2020
Nîmes 00:00 Olympique de Marseille
Stade Rennais FC 20:00 Lens
06/12/2020
Montpellier Hérault SC 00:00 Paris Saint-Germain
LOSC Lille Métropole 16:00 Monaco
Angers SCO 18:00 Lorient
Girondins de Bordeaux 18:00 Brest
Nantes 18:00 Strasbourg
Dijon 18:00 Saint-Etienne
Stade de Reims 20:00 OGC Nice
07/12/2020
Metz 00:00 Olympique Lyonnais
12/12/2020
Saint-Etienne 00:00 Angers SCO
Olympique de Marseille 20:00 Monaco
13/12/2020
Lens 00:00 Montpellier Hérault SC
Başa çatmış oyunlar
30/11/2020
Saint-Etienne 1 - 1 LOSC Lille Métropole
29/11/2020
OGC Nice 1 - 3 Dijon
Monaco 3 - 0 Nîmes
Metz 0 - 2 Brest
Lorient 0 - 1 Montpellier Hérault SC
Lens 1 - 3 Angers SCO
Olympique Lyonnais 3 - 0 Stade de Reims
Paris Saint-Germain 2 - 2 Girondins de Bordeaux
28/11/2020
Olympique de Marseille 3 - 1 Nantes
Strasbourg 1 - 1 Stade Rennais FC
25/11/2020
Lens 1 - 1 Nantes
23/11/2020
LOSC Lille Métropole 4 - 0 Lorient
22/11/2020
Angers SCO 0 - 1 Olympique Lyonnais
Dijon 0 - 1 Lens
Stade de Reims 0 - 1 Nîmes
Montpellier Hérault SC 4 - 3 Strasbourg
Nantes 1 - 1 Metz
21/11/2020
Brest 4 - 1 Saint-Etienne
Monaco 3 - 2 Paris Saint-Germain
20/11/2020
Stade Rennais FC 0 - 1 Girondins de Bordeaux
Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 Paris FC 13 8 3 2 18 10 +8 27
2 Grenoble Foot 38 12 8 1 3 17 8 +9 25
3 ESTAC 12 7 3 2 19 9 +10 24
4 Toulouse 13 6 4 3 22 16 +6 22
5 Auxerre 13 6 3 4 23 16 +7 21
6 Caen 13 6 3 4 12 11 +1 21
7 Niort 12 6 2 4 17 16 +1 20
8 Clermont 13 5 5 3 15 8 +7 20
9 Sochaux 13 4 6 3 18 14 +4 18
10 Valenciennes 13 4 5 4 15 15 +0 17
11 Dunkerque 13 5 2 6 11 12 -1 17
12 Le Havre 13 5 2 6 11 17 -6 17
13 Amiens SC 13 4 3 6 9 10 -1 15
14 Guingamp 13 3 5 5 11 13 -2 14
15 Pau 13 3 4 6 12 15 -3 13
16 Ajaccio 13 3 4 6 9 18 -9 13
17 Châteauroux 13 3 3 7 11 16 -5 12
18 Nancy 12 3 2 7 11 16 -5 11
19 Rodez 13 2 5 6 10 20 -10 11
20 Chambly 13 2 5 6 10 21 -11 11
Gözlənilən oyunlar/
05/12/2020
ESTAC 18:00 Paris FC
Auxerre 22:00 Niort
Caen 22:00 Grenoble Foot 38
Chambly 22:00 Valenciennes
Clermont 22:00 Pau
Dunkerque 22:00 Châteauroux
Rodez 22:00 Amiens SC
Sochaux 22:00 Nancy
Toulouse 22:00 Guingamp
07/12/2020
Ajaccio 23:45 Le Havre
12/12/2020
Caen 18:00 ESTAC
Amiens SC 22:00 Chambly
Châteauroux 22:00 Toulouse
Grenoble Foot 38 22:00 Dunkerque
Guingamp 22:00 Valenciennes
Nancy 22:00 Auxerre
Niort 22:00 Ajaccio
Paris FC 22:00 Rodez
14/12/2020
Le Havre 23:45 Clermont
Başa çatmış oyunlar
01/12/2020
Valenciennes 1 - 1 Ajaccio
Pau 1 - 0 Caen
Paris FC 0 - 0 Sochaux
Niort 1 - 0 Clermont
Nancy 1 - 3 Toulouse
Le Havre 1 - 1 Auxerre
Guingamp 1 - 2 ESTAC
Châteauroux 0 - 1 Grenoble Foot 38
Chambly 1 - 0 Rodez
Amiens SC 1 - 0 Dunkerque
28/11/2020
Clermont 2 - 0 Nancy
Ajaccio 0 - 0 Chambly
Caen 1 - 1 Châteauroux
Auxerre 1 - 1 Valenciennes
Dunkerque 2 - 2 Pau
Sochaux 4 - 0 Le Havre
ESTAC 2 - 1 Amiens SC
Rodez 1 - 1 Guingamp
Toulouse 2 - 1 Niort
Grenoble Foot 38 0 - 0 Paris FC
Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 Bastia 14 7 4 3 21 13 +8 25
2 Red Star 14 7 4 3 19 12 +7 25
3 Quevilly-Rouen 13 7 3 3 20 14 +6 24
4 Cholet 13 6 4 3 18 15 +3 22
5 Créteil 14 5 6 3 11 10 +1 21
6 Laval 14 5 5 4 15 13 +2 20
7 Stade Briochin 14 5 4 5 15 16 -1 19
8 Bastia-Borgo 14 4 6 4 14 16 -2 18
9 Sète 14 5 3 6 17 16 +1 18
10 Concarneau 13 4 6 3 14 13 +1 18
11 Le Mans 13 3 8 2 14 14 +0 17
12 Bourg-en-Bresse 14 4 5 5 12 17 -5 17
13 Orléans 13 4 4 5 19 15 +4 16
14 Avranches 13 5 1 7 17 19 -2 16
15 Boulogne 13 2 7 4 10 15 -5 13
16 Annecy 12 2 5 5 12 18 -6 11
17 Lyon Duchère 13 1 7 5 11 16 -5 10
18 Villefranche 14 2 4 8 5 12 -7 10
Gözlənilən oyunlar/
04/12/2020
Bourg-en-Bresse 21:00 Avranches
Villefranche 21:00 Orléans
Quevilly-Rouen 21:00 Bastia-Borgo
Sète 21:00 Créteil
Le Mans 23:00 Stade Briochin
Concarneau 23:00 Laval
Red Star 23:00 Annecy
Boulogne 23:00 Lyon Duchère
07/12/2020
Bastia 21:45 Cholet
08/12/2020
Annecy 22:00 Concarneau
11/12/2020
Cholet 21:00 Annecy
Lyon Duchère 21:00 Quevilly-Rouen
Boulogne 23:00 Avranches
Le Mans 23:00 Orléans
Başa çatmış oyunlar
30/11/2020
Avranches 0 - 2 Le Mans
28/11/2020
Cholet 0 - 2 Red Star
Annecy 1 - 2 Quevilly-Rouen
27/11/2020
Laval 4 - 2 Sète
Stade Briochin 1 - 0 Boulogne
Lyon Duchère 2 - 0 Bastia
Créteil 1 - 0 Villefranche
Orléans 1 - 3 Bourg-en-Bresse
Bastia-Borgo 2 - 2 Concarneau
24/11/2020
Orléans 1 - 0 Boulogne
Annecy 1 - 1 Lyon Duchère
Quevilly-Rouen 2 - 1 Stade Briochin
Villefranche 0 - 1 Sète
Red Star 1 - 0 Avranches
Cholet 3 - 1 Bastia-Borgo
20/11/2020
Annecy 1 - 0 Villefranche
Laval 0 - 0 Boulogne
Lyon Duchère 0 - 0 Cholet
Sète 1 - 1 Red Star
Quevilly-Rouen 2 - 0 Bourg-en-Bresse
Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 St-Pryvé St-Hi… 8 6 2 0 12 3 +9 20
2 Châteaubriant 9 4 4 1 12 8 +4 16
3 Sainte Geneviève 9 4 4 1 10 6 +4 16
4 Caen II 9 4 3 2 10 7 +3 15
5 Fleury 91 9 3 4 2 7 6 +1 13
6 C' Chartres 9 3 3 3 13 11 +2 12
7 Stade Plabennec 9 3 3 3 11 13 -2 12
8 Granville 9 3 3 3 6 8 -2 11
9 Rouen 8 2 4 2 4 4 +0 10
10 Versailles 9 3 1 5 11 13 -2 10
11 Guingamp II 9 1 6 2 7 9 -2 9
12 Lorient II 9 1 6 2 5 8 -3 9
13 Saint-Malo 9 1 5 3 8 10 -2 8
14 Blois 8 2 2 4 11 15 -4 8
15 Vannes 8 2 2 4 9 10 -1 8
16 Poissy 9 1 2 6 8 13 -5 5
Gözlənilən oyunlar/
06/09/2020
Louhans-Cuiseaux 19:00 Jura Sud Foot
19/09/2020
Grasse 19:00 Jura Sud Foot
26/09/2020
Olympique de Marseille 19:00 Rumilly Vallières
10/10/2020
Romorantin 19:00 Bergerac
23/10/2020
Sedan 20:00 Épinal
24/10/2020
St Maur Lusitanos 18:00 Lens II
Bourges Foot 19:00 Le Puy Foot
Jura Sud Foot 19:00 Martigues
St-Pryvé St-Hi… 19:00 Vannes
Reims II 19:00 Beauvais
Bobigny 19:00 Metz II
Blois 19:00 Rouen
28/10/2020
Le Puy Foot 20:30 Nantes II
Haguenau 21:00 Bobigny
GFC Ajaccio 23:00 Sedan
31/10/2020
Fréjus St-Raphaël 21:00 Grasse
06/11/2020
Andrézieux 21:00 Fréjus St-Raphaël
Romorantin 21:00 Angers SCO II
Bergerac 23:00 Angoulême
Başa çatmış oyunlar
28/10/2020
Fleury 91 2 - 3 Châteaubriant
Jura Sud Foot 1 - 1 Rumilly Vallières
Metz II 1 - 0 St Maur Lusitanos
Chamalières 0 - 0 Angers SCO II
Les Herbiers 1 - 2 Colomiers
Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 La Roche VF 4 4 0 0 9 2 +7 12
2 Changé 5 3 2 0 9 2 +7 11
3 Saumur 5 2 2 1 9 5 +4 8
4 Vendée Fontenay 5 2 2 1 7 6 +1 8
5 Laval II 5 2 2 1 7 4 +3 8
6 Challans 3 2 1 0 4 2 +2 7
7 USSA Vertou 5 2 0 3 6 9 -3 6
8 Sautron 6 2 0 4 6 7 -1 6
9 Le Poiré sur Vie 3 1 2 0 3 2 +1 5
10 Sablé 3 1 1 1 6 5 +1 4
11 St-Philbert G… 5 1 1 3 7 14 -7 4
12 Pouzauges Réaumur 4 0 2 2 4 9 -5 2
13 Le Mans II 5 0 2 3 2 7 -5 2
14 La Châtaigneraie 4 0 1 3 3 8 -5 1
Gözlənilən oyunlar/
29/08/2020
Aviron Bayonnais 19:00 Libourne
05/09/2020
Stade Bordelais 20:00 Stade Poitevin
06/09/2020
Niort II 16:00 Anglet Genets
12/09/2020
Lille II 19:00 Chantilly
Aviron Bayonnais 19:00 Niort II
Bordeaux II 19:00 Lège-Cap-Ferret
Challans 19:00 La Roche VF
Le Poiré sur Vie 19:00 Changé
Le Touquet 19:00 Olympique Marc…
Vendée Fontenay 19:30 USSA Vertou
26/09/2020
Pouzauges Réaumur 19:30 Le Poiré sur Vie
10/10/2020
Romilly-Pt St … 17:00 Le Havre II
Laval II 19:00 Saumur
Vaulx 19:00 Thonon Évian
Feignies-Aulnoye 19:00 Valenciennes II
St-Philbert G… 19:00 Pouzauges Réaumur
Grandvillars 19:00 Is-Selongey
Bordeaux II 19:00 Libourne
Le Poiré sur Vie 19:00 Sablé
11/10/2020
Saint-Étienne II 16:00 Velay
Başa çatmış oyunlar
25/10/2020
Mandelieu LN 0 - 1 Athlético Mars…
Fabrègues 0 - 3 Olympique d'Alès
Amiens SC II 7 - 1 Chantilly
Niort II 4 - 1 Châtellerault
Saint-Jean-le-… 1 - 1 Châteauneuf-su…
C' Chartres II 0 - 3 Avoine OCC
Nancy II 1 - 5 Strasbourg II
Prix-lès-Mézières 1 - 1 Mulhouse
Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 Nantes U19 9 6 3 0 22 8 +14 21
2 Angers U19 9 4 3 2 15 13 +2 15
3 Le Mans U19 8 4 2 2 9 10 -1 14
4 Guingamp U19 9 4 2 3 17 11 +6 14
5 Laval U19 9 4 2 3 18 11 +7 14
6 Avranches U19 9 3 3 3 15 13 +2 12
7 Stade Rennes U19 9 4 0 5 15 14 +1 12
8 Châteauroux U19 9 3 2 4 20 23 -3 11
9 Brest U19 9 3 2 4 12 15 -3 11
10 Bordeaux U19 8 2 4 2 6 6 +0 10
11 SA Mérignac U19 8 3 1 4 10 17 -7 10
12 Tours U19 8 2 2 4 9 15 -6 8
13 USSA Vertou U19 9 2 1 6 7 17 -10 7
14 Concarneau U19 7 2 1 4 8 10 -2 7
Gözlənilən oyunlar/
31/10/2020
Nice U19 14:00 Colomiers U19
01/11/2020
Le Mans U19 14:00 SA Mérignac U19
Feignies-Aulno… 18:00 Le Havre U19
Olympique de Marseille 18:00 Béziers U19
Bordeaux U19 18:00 Concarneau U19
Drancy JA U19 18:00 Evreux U19
Pontarlier U19 18:00 Troyes U19
07/11/2020
Pieve di Lota U19 18:00 Cannes U19
Başa çatmış oyunlar
28/10/2020
Pieve di Lota U19 0 - 9 Nice U19
Troyes U19 6 - 0 Clermont U19

Fransa Çempionatı. 1930-cu ilə qədər qurulan Fransa Futbol Federasiyası Fransada liqa yaradılmağa təkan verdi. 1932-ci ildə Franas çempionatının yaradılmasına qərar verildi. 1932-33 mövsümündə iki qrupdan ibarət ibarət çempionata start verildi. İlk Fransa çempionatının iştirakçıları bu klublar olmuşlardı: “Olimpik Marsel”, “Paris”, “Olimpik Lill”, “Sete”, “Nim”, “Ekselsior”, “Nays”, “Fransız”, “Hyares”, “Mulhouz”, “Antib”, “Kann”, “Soşo”, “Monpelye”, “CA Paris”, “Renn”, “Fiv”, “Olimpik Qırmızı Ulduz”, “Metz”, “Olimpik Ales”. İlk çempion finalda “Kann” klubunu məğlub etmiş “Olimpik Lill” olmuşdur. Bu klub 1944-cü ildə bağlanmışdır.

Futbol-Canlı hesablarRusiya Premyer LiqasıAlmanya Bundesliqa

Fikirlərinizi bildirin.