Fransa Çempionatı. Liqa 1 (fr. Championnat de France de football) Fransanın ən yüksək səviyyəli futbol liqası. Bir alt səviyyədəki Liqa 2 ilə birlikdə Liqa də Football Professionnel içində olan iki liqadan biridir. Avqust ayında başlayıb may ayında sona çatan sezonların hər birində 20 komanda mübarizə aparır. Hər komandanın digərləri, biri öz meydanında digəri isə səfərdə olmaq üzrə iki matç keçirdiyi liqa 38 həftə davam edir və cəmdə 380 oyun oynanılır. Mövsüm sonunda son üç sırada qərarlaşan komandalar Liqa 2-yə düşərlər. İlk dövrə iki həftə qalmış bitərkən, ikinci sezon isə yanvar ayının 2-ci həftəsində başlayır. UEFA əmsalları sıralamasında Premyer Liqa, La Liga, Bundesliga və Serie A-dan sonra beşinci sırada yerləşir.

Fransa

Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 LOSC Lille Métropole 32 20 9 3 53 19 +34 69
2 Paris Saint-Germain 32 21 3 8 71 23 +48 66
3 Monaco 32 20 5 7 67 38 +29 65
4 Olympique Lyonnais 32 18 10 4 63 31 +32 64
5 Lens 32 14 10 8 51 44 +7 52
6 Olympique de Marseille 32 13 10 9 43 39 +4 49
7 Stade Rennais FC 32 13 9 10 40 35 +5 48
8 Montpellier Hérault SC 32 12 10 10 52 53 -1 46
9 OGC Nice 32 12 7 13 41 42 -1 43
10 Metz 32 11 9 12 36 38 -2 42
11 Angers SCO 32 11 8 13 34 47 -13 41
12 Stade de Reims 32 9 13 10 38 38 +0 40
13 Saint-Etienne 32 10 9 13 36 47 -11 39
14 Strasbourg 32 10 6 16 41 50 -9 36
15 Girondins de Bordeaux 32 10 6 16 35 45 -10 36
16 Brest 32 10 6 16 44 55 -11 36
17 Lorient 32 8 8 16 38 58 -20 32
18 Nîmes 32 8 6 18 31 59 -28 30
19 Nantes 32 5 13 14 32 49 -17 28
20 Dijon 32 2 9 21 20 56 -36 15
Gözlənilən oyunlar/
16/04/2021
LOSC Lille Métropole 23:00 Montpellier Hérault SC
17/04/2021
Angers SCO 15:00 Stade Rennais FC
Olympique de Marseille 19:00 Lorient
18/04/2021
Paris Saint-Germain 15:00 Saint-Etienne
Brest 17:00 Lens
Dijon 17:00 OGC Nice
Nîmes 17:00 Strasbourg
Stade de Reims 17:00 Metz
Girondins de Bordeaux 19:05 Monaco
Nantes 23:00 Olympique Lyonnais
23/04/2021
Stade de Reims 23:00 Olympique de Marseille
24/04/2021
Saint-Etienne 15:00 Brest
Metz 19:00 Paris Saint-Germain
25/04/2021
OGC Nice 15:00 Montpellier Hérault SC
Stade Rennais FC 17:00 Dijon
Strasbourg 17:00 Nantes
Lorient 17:00 Girondins de Bordeaux
Lens 17:00 Nîmes
Angers SCO 19:05 Monaco
Olympique Lyonnais 23:00 LOSC Lille Métropole
Başa çatmış oyunlar
11/04/2021
Olympique Lyonnais 3 - 0 Angers SCO
Monaco 3 - 0 Dijon
Saint-Etienne 4 - 1 Girondins de Bordeaux
OGC Nice 0 - 0 Stade de Reims
Lens 4 - 1 Lorient
Brest 1 - 1 Nîmes
Stade Rennais FC 1 - 0 Nantes
10/04/2021
Montpellier Hérault SC 3 - 3 Olympique de Marseille
Strasbourg 1 - 4 Paris Saint-Germain
09/04/2021
Metz 0 - 2 LOSC Lille Métropole
04/04/2021
Olympique de Marseille 2 - 0 Dijon
Nîmes 0 - 2 Saint-Etienne
Stade de Reims 2 - 2 Stade Rennais FC
Nantes 1 - 2 OGC Nice
Lorient 1 - 0 Brest
Girondins de Bordeaux 2 - 3 Strasbourg
Angers SCO 1 - 1 Montpellier Hérault SC
03/04/2021
Lens 1 - 1 Olympique Lyonnais
Paris Saint-Germain 0 - 1 LOSC Lille Métropole
Monaco 4 - 0 Metz
Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 ESTAC 32 18 8 6 47 31 +16 62
2 Toulouse 31 17 7 7 59 33 +26 58
3 Grenoble Foot 38 32 16 9 7 44 28 +16 57
4 Clermont 31 16 8 7 48 19 +29 56
5 Paris FC 32 15 10 7 44 32 +12 55
6 Auxerre 32 13 12 7 55 34 +21 51
7 Sochaux 32 11 14 7 40 27 +13 47
8 Valenciennes 32 11 10 11 39 44 -5 43
9 Nancy 32 10 11 11 44 43 +1 41
10 Amiens SC 30 10 10 10 26 26 +0 40
11 Ajaccio 32 10 9 13 28 38 -10 39
12 Le Havre 32 9 12 11 26 36 -10 39
13 Rodez 32 8 14 10 32 37 -5 38
14 Niort 32 9 11 12 32 48 -16 38
15 Caen 32 8 12 12 31 42 -11 36
16 Pau 32 9 8 15 32 42 -10 35
17 Dunkerque 31 9 7 15 26 37 -11 34
18 Guingamp 31 5 15 11 31 42 -11 30
19 Chambly 32 6 10 16 33 57 -24 28
20 Châteauroux 32 4 9 19 29 50 -21 21
Gözlənilən oyunlar/
12/04/2021
Guingamp 22:45 Toulouse
14/04/2021
Clermont 21:00 Amiens SC
17/04/2021
Clermont 17:00 Le Havre
ESTAC 17:00 Caen
Ajaccio 22:00 Niort
Auxerre 22:00 Nancy
Chambly 22:00 Amiens SC
Dunkerque 22:00 Grenoble Foot 38
Rodez 22:00 Paris FC
Sochaux 22:00 Pau
Toulouse 22:00 Châteauroux
Valenciennes 22:00 Guingamp
Başa çatmış oyunlar
11/04/2021
Amiens SC 1 - 0 Rodez
10/04/2021
Valenciennes 2 - 1 Chambly
Pau 2 - 1 Clermont
Niort 0 - 4 Auxerre
Nancy 0 - 0 Sochaux
Le Havre 1 - 1 Ajaccio
Grenoble Foot 38 3 - 1 Caen
Châteauroux 1 - 2 Dunkerque
Paris FC 1 - 1 ESTAC
05/04/2021
Auxerre 1 - 1 Le Havre
03/04/2021
Clermont 0 - 0 Niort
Ajaccio 3 - 0 Valenciennes
Caen 1 - 1 Pau
ESTAC 1 - 0 Guingamp
Grenoble Foot 38 2 - 2 Châteauroux
Rodez 2 - 2 Chambly
Sochaux 1 - 2 Paris FC
Toulouse 4 - 1 Nancy
Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 Quevilly Rouen 29 16 7 6 46 27 +19 55
2 Bastia 29 15 9 5 48 25 +23 54
3 Orléans 28 10 10 8 42 33 +9 40
4 Villefranche 29 10 10 9 24 24 +0 40
5 Stade Briochin 29 9 13 7 28 26 +2 40
6 Cholet 29 10 9 10 30 34 -4 39
7 Red Star 28 9 11 8 32 28 +4 38
8 Concarneau 28 8 14 6 28 25 +3 38
9 Bourg-en-Bresse 29 8 13 8 23 27 -4 37
10 Avranches 29 10 6 13 30 35 -5 36
11 Le Mans 27 8 11 8 29 29 +0 35
12 Laval 28 8 11 9 29 27 +2 35
13 Sète 28 7 12 9 25 25 +0 33
14 Annecy 29 7 11 11 34 43 -9 32
15 Créteil 27 7 10 10 25 31 -6 31
16 Bastia-Borgo 29 6 13 10 30 41 -11 31
17 Sporting Lyon 29 4 15 10 27 40 -13 27
18 Boulogne 26 3 15 8 18 28 -10 24
Gözlənilən oyunlar/
13/04/2021
Boulogne 22:00 Sète
14/04/2021
Concarneau 20:45 Red Star
Le Mans 20:45 Créteil
16/04/2021
Bourg-en-Bresse 21:00 Orléans
17/04/2021
Le Mans 20:00 Avranches
Sète 21:00 Laval
Concarneau 21:00 Bastia-Borgo
Boulogne 22:00 Stade Briochin
Red Star 22:00 Cholet
Villefranche 22:00 Créteil
19/04/2021
Quevilly Rouen 20:30 Annecy
Bastia 20:30 Sporting Lyon
20/04/2021
Boulogne 22:00 Laval
21/04/2021
Orléans 22:00 Le Mans
Başa çatmış oyunlar
11/04/2021
Sporting Lyon 2 - 1 Red Star
10/04/2021
Avranches 0 - 0 Boulogne
Créteil 1 - 1 Bourg-en-Bresse
Laval 2 - 2 Villefranche
Stade Briochin 1 - 1 Bastia
09/04/2021
Concarneau 1 - 1 Sète
Cholet 0 - 0 Quevilly Rouen
Bastia-Borgo 0 - 0 Annecy
06/04/2021
Laval 0 - 1 Bastia
03/04/2021
Villefranche 1 - 0 Concarneau
Red Star 0 - 1 Stade Briochin
Boulogne 2 - 2 Orléans
02/04/2021
Quevilly Rouen 3 - 1 Sporting Lyon
Annecy 2 - 0 Cholet
Bourg-en-Bresse 1 - 0 Laval
Sète 2 - 2 Bastia-Borgo
Bastia 0 - 1 Avranches
30/03/2021
Concarneau 0 - 0 Boulogne
Villefranche 2 - 2 Red Star
29/03/2021
Orléans 2 - 1 Bastia
Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 St-Pryvé St-Hi… 8 6 2 0 12 3 +9 20
2 Châteaubriant 9 4 4 1 12 8 +4 16
3 Sainte Geneviève 9 4 4 1 10 6 +4 16
4 Caen II 9 4 3 2 10 7 +3 15
5 Fleury 91 9 3 4 2 7 6 +1 13
6 Stade Plabennec 9 3 3 3 11 13 -2 12
7 Granville 9 3 3 3 6 8 -2 12
8 C' Chartres 9 3 3 3 13 11 +2 12
9 Rouen 8 2 4 2 4 4 +0 10
10 Versailles 9 3 1 5 11 13 -2 10
11 Guingamp II 9 1 6 2 7 9 -2 9
12 Lorient II 9 1 6 2 5 8 -3 9
13 Saint-Malo 9 1 5 3 8 10 -2 8
14 Blois 8 2 2 4 11 15 -4 8
15 Vannes 8 2 2 4 9 10 -1 8
16 Poissy 9 1 2 6 8 13 -5 5
Gözlənilən oyunlar/
Başa çatmış oyunlar
28/02/2021
GFC Ajaccio 1 - 2 Sedan
27/02/2021
Le Puy Foot 2 - 0 Nantes II
Olympique de Marseille 0 - 0 Rumilly Vallières
Reims II 1 - 2 Beauvais
Grasse 1 - 0 Jura Sud Foot
Haguenau 0 - 0 Bobigny
28/10/2020
Fleury 91 2 - 3 Châteaubriant
Jura Sud Foot 1 - 1 Rumilly Vallières
Metz II 1 - 0 St Maur Lusitanos
Chamalières 0 - 0 Angers SCO II
Les Herbiers 1 - 2 Colomiers
Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 La Roche VF 4 4 0 0 9 2 +7 12
2 Changé 5 3 2 0 9 2 +7 11
3 Saumur 5 2 2 1 9 5 +4 8
4 Vendée Fontenay 5 2 2 1 7 6 +1 8
5 Laval II 5 2 2 1 7 4 +3 8
6 Challans 3 2 1 0 4 2 +2 7
7 USSA Vertou 5 2 0 3 6 9 -3 6
8 Sautron 6 2 0 4 6 7 -1 6
9 Le Poiré sur Vie 3 1 2 0 3 2 +1 5
10 Sablé 3 1 1 1 6 5 +1 4
11 St-Philbert G… 5 1 1 3 7 14 -7 4
12 Pouzauges Réaumur 4 0 2 2 4 9 -5 2
13 Le Mans II 5 0 2 3 2 7 -5 2
14 La Châtaigneraie 4 0 1 3 3 8 -5 1
Gözlənilən oyunlar/
29/08/2020
Aviron Bayonnais 20:00 Libourne
05/09/2020
Stade Bordelais 21:00 Stade Poitevin
06/09/2020
Niort II 17:00 Anglet Genets
12/09/2020
Lille II 20:00 Chantilly
Aviron Bayonnais 20:00 Niort II
Bordeaux II 20:00 Lège-Cap-Ferret
Challans 20:00 La Roche VF
Le Poiré sur Vie 20:00 Changé
Le Touquet 20:00 Olympique Marc…
Vendée Fontenay 20:30 USSA Vertou
26/09/2020
Pouzauges Réaumur 20:30 Le Poiré sur Vie
10/10/2020
Romilly-Pt St … 18:00 Le Havre II
Laval II 20:00 Saumur
Vaulx 20:00 Thonon Évian
Feignies-Aulnoye 20:00 Valenciennes II
St-Philbert G… 20:00 Pouzauges Réaumur
Grandvillars 20:00 Is-Selongey
Bordeaux II 20:00 Libourne
Le Poiré sur Vie 20:00 Sablé
11/10/2020
Saint-Étienne II 17:00 Velay
Başa çatmış oyunlar
25/10/2020
Mandelieu LN 0 - 1 Athlético Mars…
Fabrègues 0 - 3 Olympique d'Alès
Amiens SC II 7 - 1 Chantilly
Niort II 4 - 1 Châtellerault
Saint-Jean-le-… 1 - 1 Châteauneuf-su…
C' Chartres II 0 - 3 Avoine OCC
Nancy II 1 - 5 Strasbourg II
Prix-lès-Mézières 1 - 1 Mulhouse
Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 Nantes U19 9 6 3 0 22 8 +14 21
2 Angers U19 9 4 3 2 15 13 +2 15
3 Le Mans U19 8 4 2 2 9 10 -1 14
4 Guingamp U19 9 4 2 3 17 11 +6 14
5 Laval U19 9 4 2 3 18 11 +7 14
6 Avranches U19 9 3 3 3 15 13 +2 12
7 Stade Rennes U19 9 4 0 5 15 14 +1 12
8 Châteauroux U19 9 3 2 4 20 23 -3 11
9 Brest U19 9 3 2 4 12 15 -3 11
10 Bordeaux U19 8 2 4 2 6 6 +0 10
11 SA Mérignac U19 8 3 1 4 10 17 -7 10
12 Tours U19 8 2 2 4 9 15 -6 8
13 USSA Vertou U19 9 2 1 6 7 17 -10 7
14 Concarneau U19 7 2 1 4 8 10 -2 7
Gözlənilən oyunlar/
31/10/2020
Nice U19 15:00 Colomiers U19
01/11/2020
Le Mans U19 15:00 SA Mérignac U19
Feignies-Aulno… 19:00 Le Havre U19
Olympique de Marseille 19:00 Béziers U19
Bordeaux U19 19:00 Concarneau U19
Drancy JA U19 19:00 Evreux U19
Pontarlier U19 19:00 Troyes U19
07/11/2020
Pieve di Lota U19 19:00 Cannes U19
Başa çatmış oyunlar
28/10/2020
Pieve di Lota U19 0 - 9 Nice U19
Troyes U19 6 - 0 Clermont U19

Fransa Çempionatı. 1930-cu ilə qədər qurulan Fransa Futbol Federasiyası Fransada liqa yaradılmağa təkan verdi. 1932-ci ildə Franas çempionatının yaradılmasına qərar verildi. 1932-33 mövsümündə iki qrupdan ibarət ibarət çempionata start verildi. İlk Fransa çempionatının iştirakçıları bu klublar olmuşlardı: “Olimpik Marsel”, “Paris”, “Olimpik Lill”, “Sete”, “Nim”, “Ekselsior”, “Nays”, “Fransız”, “Hyares”, “Mulhouz”, “Antib”, “Kann”, “Soşo”, “Monpelye”, “CA Paris”, “Renn”, “Fiv”, “Olimpik Qırmızı Ulduz”, “Metz”, “Olimpik Ales”. İlk çempion finalda “Kann” klubunu məğlub etmiş “Olimpik Lill” olmuşdur. Bu klub 1944-cü ildə bağlanmışdır.

Futbol-Canlı hesablarRusiya Premyer LiqasıAlmanya Bundesliqa

Fikirlərinizi bildirin.