Fransa Çempionatı. Liqa 1 (fr. Championnat de France de football) Fransanın ən yüksək səviyyəli futbol liqası. Bir alt səviyyədəki Liqa 2 ilə birlikdə Liqa də Football Professionnel içində olan iki liqadan biridir. Avqust ayında başlayıb may ayında sona çatan sezonların hər birində 20 komanda mübarizə aparır. Hər komandanın digərləri, biri öz meydanında digəri isə səfərdə olmaq üzrə iki matç keçirdiyi liqa 38 həftə davam edir və cəmdə 380 oyun oynanılır. Mövsüm sonunda son üç sırada qərarlaşan komandalar Liqa 2-yə düşərlər. İlk dövrə iki həftə qalmış bitərkən, ikinci sezon isə yanvar ayının 2-ci həftəsində başlayır. UEFA əmsalları sıralamasında Premyer Liqa, La Liga, Bundesliga və Serie A-dan sonra beşinci sırada yerləşir.

Fransa

Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 Saint-Etienne 4 3 1 0 8 2 +6 10
2 Stade Rennais FC 4 3 1 0 9 5 +4 10
3 Montpellier Hérault SC 4 3 0 1 10 5 +5 9
4 Lens 4 3 0 1 7 5 +2 9
5 LOSC Lille Métropole 4 2 2 0 4 2 +2 8
6 Monaco 4 2 1 1 6 5 +1 7
7 Olympique de Marseille 4 2 1 1 5 5 +0 7
8 Paris Saint-Germain 4 2 0 2 4 2 +2 6
9 Brest 4 2 0 2 7 9 -2 6
10 OGC Nice 4 2 0 2 5 7 -2 6
11 Angers SCO 4 2 0 2 3 6 -3 6
12 Olympique Lyonnais 4 1 2 1 5 3 +2 5
13 Girondins de Bordeaux 4 1 2 1 3 2 +1 5
14 Nantes 4 1 2 1 5 5 +0 5
15 Nîmes 4 1 1 2 7 6 +1 4
16 Lorient 4 1 0 3 7 9 -2 3
17 Metz 4 1 0 3 2 4 -2 3
18 Strasbourg 4 1 0 3 2 7 -5 3
19 Stade de Reims 4 0 1 3 3 6 -3 1
20 Dijon 4 0 0 4 1 8 -7 0
Gözlənilən oyunlar/
25/09/2020
LOSC Lille Métropole 23:00 Nantes
26/09/2020
Saint-Etienne 19:00 Stade Rennais FC
Olympique de Marseille 23:00 Metz
27/09/2020
Girondins de Bordeaux 15:00 OGC Nice
Angers SCO 17:00 Brest
Dijon 17:00 Montpellier Hérault SC
Monaco 17:00 Strasbourg
Nîmes 17:00 Lens
Lorient 19:00 Olympique Lyonnais
Stade de Reims 23:00 Paris Saint-Germain
02/10/2020
Paris Saint-Germain 23:00 Angers SCO
03/10/2020
Lens 19:00 Saint-Etienne
OGC Nice 23:00 Nantes
04/10/2020
Montpellier Hérault SC 15:00 Nîmes
Girondins de Bordeaux 17:00 Dijon
Brest 17:00 Monaco
Metz 17:00 Lorient
Strasbourg 17:00 LOSC Lille Métropole
Stade Rennais FC 19:00 Stade de Reims
Olympique Lyonnais 23:00 Olympique de Marseille
Başa çatmış oyunlar
20/09/2020
Olympique de Marseille 1 - 1 LOSC Lille Métropole
Nantes 2 - 2 Saint-Etienne
Strasbourg 1 - 0 Dijon
Montpellier Hérault SC 4 - 1 Angers SCO
Metz 2 - 1 Stade de Reims
Brest 3 - 2 Lorient
OGC Nice 0 - 3 Paris Saint-Germain
19/09/2020
Stade Rennais FC 2 - 1 Monaco
Lens 2 - 1 Girondins de Bordeaux
18/09/2020
Olympique Lyonnais 0 - 0 Nîmes
17/09/2020
Olympique de Marseille 0 - 2 Saint-Etienne
16/09/2020
Paris Saint-Germain 1 - 0 Metz
15/09/2020
Montpellier Hérault SC 2 - 1 Olympique Lyonnais
13/09/2020
Paris Saint-Germain 0 - 1 Olympique de Marseille
Monaco 2 - 1 Nantes
Angers SCO 1 - 0 Stade de Reims
Nîmes 2 - 4 Stade Rennais FC
Lorient 2 - 3 Lens
Dijon 0 - 2 Brest
LOSC Lille Métropole 1 - 0 Metz
Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 Niort 4 3 1 0 4 1 +3 10
2 Grenoble Foot 38 4 3 0 1 9 5 +4 9
3 Paris FC 4 3 0 1 6 3 +3 9
4 Caen 4 2 2 0 4 0 +4 8
5 Sochaux 4 2 2 0 6 3 +3 8
6 Dunkerque 3 2 1 0 3 1 +2 7
7 ESTAC 4 2 0 2 6 4 +2 6
8 Valenciennes 4 2 0 2 4 2 +2 6
9 Clermont 4 1 3 0 3 2 +1 6
10 Le Havre 4 2 0 2 4 4 +0 6
11 Auxerre 4 2 0 2 4 5 -1 6
12 Rodez 4 1 2 1 4 6 -2 5
13 Nancy 4 1 1 2 4 4 +0 4
14 Amiens SC 4 1 1 2 2 3 -1 4
15 Châteauroux 4 1 1 2 2 3 -1 4
16 Guingamp 4 1 1 2 4 6 -2 4
17 Toulouse 4 0 2 2 4 7 -3 2
18 Chambly 4 0 2 2 2 6 -4 2
19 Pau 4 0 1 3 1 7 -6 1
20 Ajaccio 3 0 0 3 0 4 -4 0
Gözlənilən oyunlar/
12/09/2020
Ajaccio 21:00 Dunkerque
26/09/2020
Toulouse 17:00 Auxerre
Ajaccio 21:00 Sochaux
Amiens SC 21:00 Pau
Chambly 21:00 Châteauroux
Guingamp 21:00 Grenoble Foot 38
Nancy 21:00 Le Havre
Niort 21:00 Paris FC
Rodez 21:00 Dunkerque
Valenciennes 21:00 Caen
28/09/2020
ESTAC 22:45 Clermont
Başa çatmış oyunlar
21/09/2020
Auxerre 2 - 1 ESTAC
19/09/2020
Grenoble Foot 38 2 - 0 Ajaccio
Châteauroux 0 - 0 Amiens SC
Dunkerque 1 - 0 Valenciennes
Caen 0 - 0 Chambly
Le Havre 0 - 1 Niort
Paris FC 0 - 2 Nancy
Pau 0 - 1 Guingamp
Sochaux 2 - 2 Rodez
Clermont 1 - 1 Toulouse
14/09/2020
Toulouse 0 - 0 Sochaux
12/09/2020
Valenciennes 1 - 0 Châteauroux
ESTAC 2 - 0 Pau
Rodez 0 - 3 Caen
Niort 1 - 0 Nancy
Chambly 1 - 2 Grenoble Foot 38
Auxerre 0 - 1 Clermont
Amiens SC 1 - 2 Paris FC
Guingamp 1 - 3 Le Havre
Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 Bastia 6 4 1 1 14 6 +8 13
2 Laval 6 4 1 1 10 6 +4 13
3 Créteil 6 3 2 1 4 3 +1 11
4 Boulogne 5 2 3 0 6 4 +2 9
5 Avranches 5 3 0 2 7 6 +1 9
6 Concarneau 4 2 2 0 5 2 +3 8
7 Cholet 5 1 3 1 4 3 +1 6
8 Bastia-Borgo 5 1 3 1 3 4 -1 6
9 Quevilly-Rouen 4 1 2 1 4 4 +0 5
10 Le Mans 6 0 5 1 7 9 -2 5
11 Villefranche 5 1 2 2 4 6 -2 5
12 Stade Briochin 5 1 1 3 4 7 -3 4
13 Orléans 4 1 1 2 4 3 +1 4
14 Sète 4 1 1 2 5 6 -1 4
15 Lyon Duchère 6 0 3 3 6 11 -5 3
16 Annecy 3 0 2 1 4 5 -1 2
17 Bourg-en-Bresse 3 0 2 1 4 6 -2 2
18 Red Star 4 0 2 2 4 8 -4 2
Gözlənilən oyunlar/
25/09/2020
Annecy 22:00 Créteil
Lyon Duchère 22:00 Avranches
Red Star 22:00 Concarneau
Stade Briochin 22:00 Bastia-Borgo
Le Mans 22:00 Bourg-en-Bresse
Cholet 22:00 Orléans
Bastia 22:00 Sète
Quevilly-Rouen 22:00 Laval
28/09/2020
Boulogne 20:45 Villefranche
29/09/2020
Quevilly-Rouen 20:45 Sète
Bourg-en-Bresse 22:00 Annecy
Orléans 22:00 Avranches
Concarneau 22:00 Cholet
Başa çatmış oyunlar
21/09/2020
Laval 2 - 1 Annecy
18/09/2020
Villefranche 0 - 3 Bastia
Concarneau 1 - 1 Quevilly-Rouen
Avranches 2 - 1 Stade Briochin
Créteil 1 - 0 Cholet
Orléans 1 - 1 Lyon Duchère
Bastia-Borgo 1 - 1 Le Mans
Bourg-en-Bresse 3 - 3 Boulogne
11/09/2020
Bastia 3 - 1 Bourg-en-Bresse
Cholet 1 - 1 Laval
Boulogne 0 - 0 Le Mans
Red Star 0 - 2 Villefranche
Lyon Duchère 0 - 0 Créteil
Avranches 0 - 2 Bastia-Borgo
07/09/2020
Le Mans 1 - 3 Bastia
04/09/2020
Villefranche 0 - 1 Quevilly-Rouen
Laval 3 - 1 Lyon Duchère
Sète 0 - 0 Annecy
Créteil 2 - 1 Stade Briochin
Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 St-Pryvé St-Hi… 6 5 1 0 11 3 +8 16
2 Granville 6 4 1 1 8 5 +3 13
3 Fleury 91 6 3 2 1 5 3 +2 11
4 Châteaubriant 5 2 3 0 7 4 +3 9
5 Stade Plabennec 6 2 3 1 6 6 +0 9
6 Rouen 6 2 2 2 3 3 +0 8
7 Caen II 6 2 2 2 5 6 -1 8
8 C' Chartres 6 2 1 3 9 9 +0 7
9 Sainte Geneviève 6 1 4 1 4 4 +0 7
10 Versailles 6 2 1 3 7 7 +0 7
11 Guingamp II 6 1 4 1 3 4 -1 7
12 Blois 6 2 1 3 8 10 -2 7
13 Lorient II 6 1 3 2 3 6 -3 6
14 Vannes 6 1 1 4 7 10 -3 4
15 Saint-Malo 6 0 3 3 5 8 -3 3
16 Poissy 5 0 2 3 2 5 -3 2
Gözlənilən oyunlar/
06/09/2020
Louhans-Cuiseaux 20:00 Jura Sud Foot
19/09/2020
Le Puy Foot 19:00 Nantes II
Grasse 20:00 Jura Sud Foot
25/09/2020
Schiltigheim 20:00 Épinal
Angoulême 22:00 Chamalières
Jura Sud Foot 22:00 Andrézieux
Başa çatmış oyunlar
Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 Saumur 3 2 1 0 7 2 +5 7
2 La Roche VF 2 2 0 0 5 1 +4 6
3 Laval II 3 1 2 0 4 3 +1 5
4 Changé 2 1 1 0 3 1 +2 4
5 Sablé 3 1 1 1 6 5 +1 4
6 Le Poiré sur Vie 2 1 1 0 2 1 +1 4
7 USSA Vertou 2 1 0 1 4 4 +0 3
8 Sautron 3 1 0 2 3 3 +0 3
9 St-Philbert G… 3 1 0 2 5 8 -3 3
10 Le Mans II 3 0 2 1 1 3 -2 2
11 Pouzauges Réaumur 3 0 2 1 3 6 -3 2
12 Challans 1 0 1 0 1 1 +0 1
13 Vendée Fontenay 2 0 1 1 2 5 -3 1
14 La Châtaigneraie 2 0 0 2 1 4 -3 0
Gözlənilən oyunlar/
29/08/2020
Le Havre II 18:00 Oissel
Aviron Bayonnais 20:00 Libourne
05/09/2020
Troyes II 20:00 Mulhouse
Châtellerault 21:00 Bordeaux II
Stade Bordelais 21:00 Stade Poitevin
06/09/2020
Niort II 17:00 Anglet Genets
09/09/2020
Illkirch Graff… 22:00 Strasbourg II
12/09/2020
Romilly-Pt St … 19:00 Oissel
Le Poiré sur Vie 20:00 Changé
Lille II 20:00 Chantilly
Blanc Mesnil 20:00 Les Ulis
Tours 20:00 Vierzon
Aviron Bayonnais 20:00 Niort II
Challans 20:00 La Roche VF
Le Touquet 20:00 Olympique Marc…
Bordeaux II 20:00 Lège-Cap-Ferret
Avoine OCC 20:30 Montargis
Vendée Fontenay 20:30 USSA Vertou
Başa çatmış oyunlar
16/09/2020
Raon l'Etape 0 - 0 Thaon
13/09/2020
Mandelieu LN 1 - 1 Corte
Villefranche SJB 2 - 1 Ajaccio II
Saint-Étienne II 3 - 0 Montluçon
J3 Amilly 1 - 1 Saint-Jean-le-…
Paron 0 - 6 Jura Dolois
Amiens SC II 0 - 2 Saint-Omer
Brétigny Foot 0 - 1 Linas-Montlhery
Les Mureaux 1 - 2 Racing Paris
C' Chartres II 1 - 1 Ouest Tourangeau
Saint-Pierre M… 2 - 1 Lannion
Montpellier II 4 - 2 Fabrègues
Rodez II 1 - 1 Narbonne
Nancy II 1 - 0 Épernay
Strasbourg II 1 - 1 Troyes II
Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 Brest U19 3 3 0 0 7 2 +5 9
2 Nantes U19 4 2 2 0 11 5 +6 8
3 Châteauroux U19 4 2 1 1 11 14 -3 7
4 Avranches U19 4 2 1 1 11 7 +4 7
5 SA Mérignac U19 3 1 1 1 2 4 -2 4
6 Concarneau U19 2 1 1 0 5 2 +3 4
7 Le Mans U19 2 1 1 0 3 2 +1 4
8 USSA Vertou U19 4 1 1 2 3 4 -1 4
9 Guingamp U19 4 1 1 2 6 6 +0 4
10 Angers U19 3 0 3 0 5 5 +0 3
11 Bordeaux U19 2 0 2 0 0 0 +0 2
12 Tours U19 4 0 2 2 4 11 -7 2
13 Laval U19 4 0 2 2 6 9 -3 2
14 Stade Rennes U19 3 0 0 3 2 5 -3 0
Gözlənilən oyunlar/
19/09/2020
Pieve di Lota U19 17:00 Nice U19
Başa çatmış oyunlar

Fransa Çempionatı. 1930-cu ilə qədər qurulan Fransa Futbol Federasiyası Fransada liqa yaradılmağa təkan verdi. 1932-ci ildə Franas çempionatının yaradılmasına qərar verildi. 1932-33 mövsümündə iki qrupdan ibarət ibarət çempionata start verildi. İlk Fransa çempionatının iştirakçıları bu klublar olmuşlardı: “Olimpik Marsel”, “Paris”, “Olimpik Lill”, “Sete”, “Nim”, “Ekselsior”, “Nays”, “Fransız”, “Hyares”, “Mulhouz”, “Antib”, “Kann”, “Soşo”, “Monpelye”, “CA Paris”, “Renn”, “Fiv”, “Olimpik Qırmızı Ulduz”, “Metz”, “Olimpik Ales”. İlk çempion finalda “Kann” klubunu məğlub etmiş “Olimpik Lill” olmuşdur. Bu klub 1944-cü ildə bağlanmışdır.

Futbol-Canlı hesablarRusiya Premyer LiqasıAlmanya Bundesliqa

Fikirlərinizi bildirin.