Belarus futbol çempionatı. Belarusda futbol xokkeydən sonra ən populyar idman növüdür. Ölkənin futbol federasiyası FİFA və UEFA-ya üzvdür. Belarus futbolu tarixində ən məşhur futbol klubu Dinamo Minsk komandasıdır.

Belarusiya

Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 BATE 11 8 1 2 23 10 +13 25
2 Energetyk-BGU 11 7 1 3 17 13 +4 22
3 Torpedo BelAZ 11 6 3 2 15 9 +6 21
4 Shakhtyor 11 6 3 2 16 3 +13 21
5 Slutsk 11 5 2 4 16 16 +0 17
6 Dinamo Brest 11 5 1 5 17 14 +3 16
7 Isloch 11 5 0 6 12 16 -4 15
8 Slavia 11 4 3 4 14 17 -3 15
9 Ruh Brest 11 3 5 3 9 10 -1 14
10 Neman Grodno 10 4 2 4 14 12 +2 14
11 Vitebsk 11 3 5 3 11 13 -2 14
12 Minsk 9 4 1 4 13 16 -3 13
13 Dinamo Minsk 11 4 1 6 13 12 +1 13
14 Gorodeya 12 3 3 6 8 17 -9 12
15 Smolevichy-STI 11 1 4 6 11 17 -6 7
16 Belshina 11 0 3 8 9 23 -14 3
Gözlənilən oyunlar/
15/05/2020
Minsk 19:00 Neman Grodno
23/05/2020
Smolevichy-STI 15:00 Minsk
06/06/2020
Slutsk 15:00 Torpedo BelAZ
Isloch 17:00 Ruh Brest
Slavia 19:00 Neman Grodno
Dinamo Brest 21:00 Minsk
07/06/2020
Vitebsk 17:00 BATE
Belshina 19:00 Dinamo Minsk
Shakhtyor 21:00 Energetyk-BGU
12/06/2020
Minsk 19:00 Isloch
Gorodeya 21:00 Slutsk
13/06/2020
Neman Grodno 17:00 Smolevichy-STI
Torpedo BelAZ 19:00 Dinamo Brest
Dinamo Minsk 21:00 Slavia
14/06/2020
Energetyk-BGU 17:00 Belshina
Ruh Brest 19:00 Vitebsk
BATE 21:00 Shakhtyor
19/06/2020
Slavia 18:00 Smolevichy-STI
Slutsk 20:00 Neman Grodno
Başa çatmış oyunlar
05/06/2020
Smolevichy-STI 4 - 1 Gorodeya
01/06/2020
Minsk 1 - 0 Slutsk
31/05/2020
Ruh Brest 1 - 4 Dinamo Brest
BATE 1 - 0 Isloch
Energetyk-BGU 3 - 3 Vitebsk
30/05/2020
Dinamo Minsk 0 - 1 Shakhtyor
Belshina 2 - 3 Slavia
29/05/2020
Gorodeya 0 - 2 Neman Grodno
Torpedo BelAZ 2 - 1 Smolevichy-STI
23/05/2020
Vitebsk 1 - 1 Dinamo Minsk
Isloch 1 - 2 Energetyk-BGU
Slutsk 1 - 1 Ruh Brest
22/05/2020
Shakhtyor 4 - 0 Belshina
Slavia 1 - 1 Gorodeya
21/05/2020
Neman Grodno 3 - 1 Torpedo BelAZ
20/05/2020
Dinamo Brest 1 - 3 BATE
17/05/2020
Ruh Brest 0 - 0 Smolevichy-STI
Dinamo Minsk 1 - 0 Isloch
Belshina 1 - 1 Vitebsk
Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 Smorgon 7 4 3 0 7 2 +5 15
2 Lokomotiv Gomel 6 4 2 0 19 8 +11 14
3 Sputnik 7 4 2 1 8 7 +1 14
4 NFK Minsk 7 4 1 2 13 8 +5 13
5 Volna 7 3 1 3 10 11 -1 10
6 Arsenal 5 3 0 2 7 8 -1 9
7 Orsha 7 3 2 2 10 7 +3 8
8 Lida 7 3 2 2 11 7 +4 8
9 Oshmyany 7 2 2 3 8 8 +0 8
10 Gomel 6 3 2 1 11 4 +7 6
11 Slonim 7 1 2 4 4 9 -5 5
12 Granit 7 0 1 6 5 14 -9 1
13 Khimik Svetlogorsk 7 0 1 6 2 19 -17 -8
14 Naftan 7 1 3 3 8 11 -3 -9
Gözlənilən oyunlar/
10/05/2020
Gomel 18:00 Arsenal
16/05/2020
Arsenal 15:00 Lokomotiv Gomel
13/06/2020
NFK Minsk 17:00 Volna
Granit 18:00 Smorgon
Arsenal 19:00 Sputnik
Gomel 20:00 Lida
14/06/2020
Khimik Svetlogorsk 17:00 Slonim
Naftan 18:00 Oshmyany
Lokomotiv Gomel 19:00 Orsha
20/06/2020
Smorgon 17:00 Khimik Svetlogorsk
Sputnik 18:00 Naftan
Lida 19:00 Lokomotiv Gomel
Volna 20:00 Arsenal
21/06/2020
Oshmyany 17:00 Granit
Slonim 18:00 Gomel
Orsha 19:00 NFK Minsk
27/06/2020
Naftan 04:00 Granit
Sputnik 04:00 Volna
Gomel 04:00 Smorgon
Khimik Svetlogorsk 04:00 Oshmyany
Başa çatmış oyunlar
31/05/2020
Smorgon 1 - 1 Oshmyany
Orsha 0 - 2 Gomel
Arsenal 4 - 2 Naftan
30/05/2020
Slonim 1 - 1 Granit
Lida 0 - 0 Khimik Svetlogorsk
Volna 2 - 3 Lokomotiv Gomel
Sputnik 2 - 1 NFK Minsk
24/05/2020
Lokomotiv Gomel 1 - 1 Sputnik
Naftan 0 - 1 Smorgon
NFK Minsk 2 - 0 Arsenal
23/05/2020
Gomel 2 - 0 Volna
Granit 1 - 2 Lida
Orsha 4 - 0 Khimik Svetlogorsk
Oshmyany 1 - 0 Slonim
17/05/2020
Sputnik 0 - 4 Gomel
Slonim 0 - 1 Smorgon
NFK Minsk 1 - 0 Naftan
16/05/2020
Lida 3 - 1 Oshmyany
Volna 4 - 2 Khimik Svetlogorsk
Orsha 2 - 1 Granit
Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 Meliorator Zhi… 6 5 1 0 14 3 +11 16
2 Ostrovets FC 6 4 1 1 17 5 +12 13
3 Dinamo Malorita 5 4 0 1 14 7 +7 12
4 Baranovichi 5 4 0 1 33 5 +28 12
5 Molodechno 5 3 1 1 10 8 +2 10
6 Stenles Pinsk 5 3 1 1 22 5 +17 10
7 Pershiy Regien 5 2 1 2 6 4 +2 7
8 BGU Minsk 6 1 0 5 4 18 -14 3
9 Kronon 6 0 2 4 6 12 -6 2
10 Ivatsevichi 5 0 1 4 5 20 -15 1
11 Chayka Zelva 6 0 0 6 2 46 -44 0
Gözlənilən oyunlar/
13/06/2020
Pershiy Regien 04:00 Ostrovets FC
Polotsk 04:00 Osipovichy
Bumprom 04:00 Dnepr Mogilev
Zhlobin 04:00 Energosbyt-BSATU
Gorki 04:00 SMI Autotrans
Stenles Pinsk 04:00 Meliorator Zhi…
Baranovichi 04:00 Molodechno
BGU Minsk 04:00 Ivatsevichi
Chayka Zelva 04:00 Dinamo Malorita
Dnepr Rogachev 04:00 Shakhtyor Petrikov
20/06/2020
Energosbyt-BSATU 04:00 Dnepr Rogachev
Viktoriya Mary… 04:00 Gorki
Dnepr Mogilev 04:00 Zhlobin
Osipovichy 04:00 Bumprom
SMI Autotrans 04:00 Polotsk
Kronon 04:00 BGU Minsk
Ivatsevichi 04:00 Chayka Zelva
Baranovichi 04:00 Stenles Pinsk
Dinamo Malorita 04:00 Molodechno
Meliorator Zhi… 04:00 Pershiy Regien
Başa çatmış oyunlar
30/05/2020
Dnepr Mogilev 7 - 0 Polotsk
Energosbyt-BSATU 1 - 1 Bumprom
Meliorator Zhi… 1 - 1 Molodechno
Baranovichi 13 - 0 Chayka Zelva
Ostrovets FC 1 - 1 Stenles Pinsk
Dinamo Malorita 3 - 0 BGU Minsk
Ivatsevichi 1 - 1 Kronon
Shakhtyor Petrikov 12 - 0 Zhlobin
Osipovichy 1 - 3 Gorki
SMI Autotrans 1 - 1 Viktoriya Mary…
23/05/2020
Baranovichi 6 - 0 BGU Minsk
Zhlobin 3 - 4 Dnepr Rogachev
Stenles Pinsk 1 - 0 Pershiy Regien
Polotsk 2 - 2 Energosbyt-BSATU
Kronon 2 - 3 Dinamo Malorita
Molodechno 2 - 0 Ostrovets FC
Gorki 0 - 2 Dnepr Mogilev
Chayka Zelva 0 - 5 Meliorator Zhi…
Bumprom 1 - 3 Shakhtyor Petrikov
Viktoriya Mary… 2 - 2 Osipovichy
Turnir cədvəli
# Team MP W D L F A G P
1 Dinamo Minsk Res. 11 9 2 0 32 6 +26 29
2 Isloch Res. 12 9 1 2 31 13 +18 28
3 Neman Grodno Res. 10 7 2 1 22 12 +10 23
4 Smolevichy-ST… 11 7 0 4 19 20 -1 21
5 Minsk Res. 9 6 2 1 21 13 +8 20
6 Torpedo Zhodin… 11 6 2 3 20 13 +7 20
7 FK Ruh Brest Res. 12 6 0 6 24 19 +5 18
8 Shakhtyor Res. 11 5 3 3 21 14 +7 18
9 Slutsk Res. 12 4 3 5 21 26 -5 15
10 Energetyk-BGU Res. 11 4 2 5 18 16 +2 14
11 Vitebsk Res. 11 3 3 5 20 33 -13 12
12 BATE Res. 11 3 1 7 17 22 -5 10
13 Belshina Res. 11 2 4 5 19 21 -2 10
14 Slavia Res. 12 2 3 7 9 19 -10 9
15 Dinamo Brest Res. 11 1 1 9 13 31 -18 4
16 Gorodeya Res. 12 0 1 11 9 38 -29 1
Gözlənilən oyunlar/
14/05/2020
Minsk Res. 19:00 Neman Grodno Res.
20/05/2020
Neman Grodno Res. 04:00 Torpedo Zhodin…
22/05/2020
Smolevichy-ST… 04:00 Minsk Res.
06/06/2020
Shakhtyor Res. 15:00 Energetyk-BGU Res.
Vitebsk Res. 15:00 BATE Res.
Belshina Res. 16:00 Dinamo Minsk Res.
07/06/2020
Dinamo Brest Res. 16:00 Minsk Res.
11/06/2020
Minsk Res. 04:00 Isloch Res.
Gorodeya Res. 04:00 Slutsk Res.
12/06/2020
Dinamo Minsk Res. 04:00 Slavia Res.
Torpedo Zhodin… 04:00 Dinamo Brest Res.
Neman Grodno Res. 04:00 Smolevichy-ST…
13/06/2020
FK Ruh Brest Res. 04:00 Vitebsk Res.
BATE Res. 04:00 Shakhtyor Res.
Energetyk-BGU Res. 04:00 Belshina Res.
18/06/2020
Slutsk Res. 04:00 Neman Grodno Res.
Slavia Res. 04:00 Smolevichy-ST…
19/06/2020
Isloch Res. 04:00 Torpedo Zhodin…
Dinamo Minsk Res. 04:00 Energetyk-BGU Res.
Dinamo Brest Res. 04:00 Gorodeya Res.
Başa çatmış oyunlar
05/06/2020
Slutsk Res. 2 - 0 Torpedo Zhodin…
Isloch Res. 4 - 1 FK Ruh Brest Res.
Slavia Res. 1 - 1 Neman Grodno Res.
04/06/2020
Smolevichy-ST… 3 - 1 Gorodeya Res.
31/05/2020
Minsk Res. 3 - 3 Slutsk Res.
30/05/2020
Energetyk-BGU Res. 5 - 2 Vitebsk Res.
BATE Res. 1 - 2 Isloch Res.
FK Ruh Brest Res. 4 - 0 Dinamo Brest Res.
29/05/2020
Belshina Res. 0 - 0 Slavia Res.
Dinamo Minsk Res. 2 - 1 Shakhtyor Res.
28/05/2020
Torpedo Zhodin… 2 - 0 Smolevichy-ST…
Gorodeya Res. 0 - 1 Neman Grodno Res.
22/05/2020
Slutsk Res. 3 - 2 FK Ruh Brest Res.
Isloch Res. 2 - 1 Energetyk-BGU Res.
Vitebsk Res. 1 - 7 Dinamo Minsk Res.
21/05/2020
Shakhtyor Res. 2 - 1 Belshina Res.
Slavia Res. 1 - 0 Gorodeya Res.
19/05/2020
Dinamo Brest Res. 2 - 6 BATE Res.

Kişi komandaları arasında ilk yüksək liqa oyunları 1992-ci ilin 18 aprel-27 iyun tarixləri arasında keçirilmişdir. İlk süzonda 16 komanda iştirak etmişdir. Belarus yığma komandasının ən yaxşı nəaliyyəti 2011-ci ildə qeydə alınmışdır. Həmin il komanda FİFA reytinqində 36-cə yerə yüksəlmişdir. Lakin, Belarus milli komandası heç vaxt dünya və avropa çempionatına qatıla bilməmişdir.

Belarus futbol çempionatı. Çempionlar:

Birinci Liqa İkinci Liqa
1992-Dinamo 2 (Minsk) 1992-Smena (Minsk)
1992/93-Shinnik (Bobruisk) 1992/93-Brestbytkhim (Brest)
1993/94-Obuvshik (Lida) 1993/94-Cardan Flyers (Qrodno)
1994/95-Ataka-Aura (Minsk), IPPC (Mozyr) 1994/95-Fomalhaut (Borisov), Naftan-Devon (Novopolotsk)
1995-Naftan-Devon (Novopolotsk) 1995-MPKTS-2 (Mozyr), Maksim-Orsha (Orsha)
1996-Transmash (Mogilev), Kommunalnik (Slonim) 1996-BATE (Borisov), Veino
1997-Gomel, BATE (Borisov) 1997-Dinamo Enerji (Vitebsk), Swisloch-Dam (Osipovichi)
1998-Lida, Svisloch-Krovlya (Osipovichi) 1998-Zvezda-BSU (Minsk), Qranit (Mikaşeviçi)
1999-Kommunalnik (Slonim), Vedrich-97 (Rechitsa) 1999-Traktor (Minsk), Luninets
2000-Molodechno-2000 (Molodechno) 2000-Darida (Stolbsı)
2001-Torpedo (Zhodino), Zvezda-VA-BSU (Minsk) 2001-Lokomotiv (Minsk)
2002-Darida TDJ (Jdanoviçi), Naftan (Novopolotsk), Lokomotiv (Minsk) 2002-MTZ-RIPO (Minsk)
2003-MTZ-RIPO (Minsk), Lokomotiv (Vitebsk) 2003-Baranoviçi
2004-Lokomotiv (Minsk) 2004-Orsha
2005-Lokomotiv (Vitebsk), Belshina (Bobruisk) 2005-Torpedo-Ska (Minsk)
2006-Minsk, Smorgon 2006-Dinamo Belkard (Qrodno)
2007-Qranit (Mikaşeviçi), Savit (Mogilev), Lokomotiv (Minsk) 2007-PMC (Postavy)
2008-Minsk 2008-DSC (Qomel)
2009-Belshina (Bobruisk) 2009-Rudensk
2010-Qomel 2010-Gorodeya (Gorodeya)
2011-Slaviya-Mozyr 2011-Lida
2012-Dnepr (Mogilev) 2012-Smolevichi-STI
2013-Slutsk 2013-Gomelzheldortrans
2014-Qranit, Slavyan Vitebsk 2014-Baranoviçi
2015-sloch, Gorodeya, Krumkachi 2015-Luch (Minsk)
2016-Gomel, Dnipro (Mogilev) 2016-Dalğa Pinsk
2017-Luch (Minsk), Smolevichi-STI, Torpedo (Minsk) 2017-YUAS (Zhitkovichi)
2018-Slaviya-Mozyr, Energetik-BSU (Minsk) 2018-Ruh (Brest)

Futbol-Canlı hesablarFransa Çempionatıİspaniya premyer liqa-La liqa

Fikirlərinizi bildirin.